Z kroniky Včelné díl I - Počasí v roce 1927

Kronika Včelné, díl I., r. 1927

Počasí v roce 1927

Zima tohoto roku byla mírná. Sněhu bylo vždy málo, jen tak jako když se země pocukruje a nebyly z toho žádné vody. Země se nenapila a bylo sucho. S jara sice přišly deště a chladna, což trvalo až do léta, ale ku konci léta přišly sucha, která trvala přes celý podzim, takže bylo sucho a před vánocemi už množí neměli v studnicích vodu; vzláště v těch nových. Sníh padal hned 10 října, ale 16 prosince napadlo sněhu více, tvořily se navěje a byla opravdovská zima, jen to chrupalo. Vánoce byly už zase bez sněhu a potom zase zima s potroušeným sněhem. V celku lže to shrnouti takto. Zima mírná, jaro studené s dešti, léto z počátku chladné a vlhké, podzim pěkný a suchý, začátek zimy tuhý; mrazy.

Jaké byly toho důsledky? Úroda byla prostřední. Brambor bylo dosti (v loni nebyly skoro žádné). Ovoce, najmě švestek bylo málo a byly drahé (1 kg. 4 Kč. a při česání 2 - 3). Jablek bylo dosti. Sena, ale hlavně otavy bylo málo. Houby skoro žádné; jahod také málo, ale hlavně malé. Zkrátka, bylo sucho. Země se sněhu nic nemohla napít, voda když pršelo záhy odtekla a na konci léta a celý podzim nic nepršelo, tak to všechno schlo. Zelí tady také nebylo, ale někde jej měli dosti, takže stál metrák 25 až 30 Kč. Ovšem v malém bylo dražší. Ale tak je to ve všem. Čím méně koupíš, tím více dáš.

Loňského roku jsme tu měli té vody, až jsme ji tolik nechtěli a letos bychom jí tady trochu více potřebovali. Možná také že jsem loni toho svatého Medarda urazil. O té povodni jsem psal o něm písničku a jestli se mě díval do pera, tak se asi rozlobyl a neposlal nám tento rok za to žádné vydatnější deště, ač na jeho svátek dne 8 června také chvíli pršelo. Prosím tedy za odpuštění.