Z kroniky Včelné díl I - Z černé kroniky

Kronika Včelné, díl I., r. 1933

Z černé kroniky

Už jsme tu tak ledacos zažili, ale tragedii milenců jsme tu ještě neměli. Musím vám tedy o těch smutných věcech vypravovat. Bylo to dne 19 srpna asi v 6 hodin ráno když jsme zaslechli na zahradě u Homolků výstřely. To mladý šofer dokončoval svůj románek lásky s dcerou nájemce hostince u Homolků. Ona věšela prádlo a on ji vpálil ze zadu ránu do hlavy a sám si vpálil ránu do srdce. Byli oba hned mrtvi. Leželi oba na prostřené dece vedle sebe hlavu u noh. Později tu deku pod nimi vytáhli a s ní je přikryli. Byl tam ovšem nezbytný zběh lidí, četník a lékař z Kameného Újezda a nic se nemohlo dělat. Mrtví jsou mrtví, ať tedy odpočívají v pokoji. Snad mu nechtěli dceru dát když byl chudý a byli-li na to smluveni či ne, kdož ví. Ale co ta deka že tam tak byla.

Nájemce hostince a povozník autem p. Zika je tedy teprve od jara a dceru Otilii 22 let starou měli mimo syna nebo dvou jen tu, a takto to s ní dopadlo.

Šofer Václav Kouba, strojní zámečník z Vítkovic u Bavorova byl převezen pohřebním autem domů a tam pohřben; matka si tu pro něj byla; a dcera Zikova byla rovněž převezena do Bavorova, do svého rodiště, domů; a tam pohřbena. Zjednali od nás autobus a lidé jeli do Bavorova na pohřeb. Bodejť by nejeli když to nic nestojí a ještě viděli Bavorov. Ve večerním Českém Slově byla o tom druhý den zmínka, že se u p. Ziky zastřelil šofer a dceru Zikovu že také zastřelil. Ono to vypadalo, jako že zastřelí napřed sebe a potom jí. Noviny také ovšem všelijak přestřelují. -

Karambol s auty tu byl také dvakrát. Jednou tu vjel autobus Řehoušek do závor a přerazil je, podruhé zase zachytil vlak Beránkovo auto s nákladem ovoce a zeleniny a rozbyl to. V obou případech to dopadlo s lidmi dobře. Jednou jsme tu měli také oheň. U Hlásků (u Pastejřů) hořelo a shořelo jen to jedno půlřadí co byly kolny. Hasičů tu bylo dost ale voda hnedle žádná.