Z kroniky Včelné díl I - Figurky

Kronika Včelné, díl I., r. 1924

Figurky

V každé době se najde v obci vzláštní figurka člověka, obyčejně obci dost nepříjemná a lidem pro zábavu. Jsou to lidé se slabým rozumem, ku práci neschopni, tedy žebráci. Takové figurky budou obce mít ještě dlouho, dlouho.

Dříve tu býval Tonda Fíclů (ale ten sem nepatřil), Terinka pajdavá, jedna slepá, stará Polaška a nyní Adolf Kukačka a Fána Jírů. Adolf chodil 8 let do školy, ale podepsat se neumí. Neví ani jak se píše i. Vyšel z první třídy z prvního oddělení. Vyšel ze školy a táta mu zemřel. Matku má trochu sobě podobnou a tak Adolf se chytil žebroty. Mnohý je nyní zastaví a ptá se jej, kdy se bude ženit? On by do toho uš praštil, ale vždy nějaká překážka vleze mu do toho. Ku odvodu jít nechtěl, musela s ním potom matka jít.

Fána Irů, jak se jí všeobecně říká, pochází z rodiny nějakých Cettlů a patří sem, ač se narodila na Moravě. Najednou přišel obci dopis, aby si pro dítě obec jela, že holka je opuštěna. Tak se tam dojelo a přivezli Fánu; vlastně Fanynku. Ira že nemá děti, že si ji nechá. Fána by mohla být sestra Adolfa, jenže má o padoucnici víc. Jinak se o ní Irů starají dosti. Vedou ji ku práci, chodí poměrně dosti čistě, ale běda, až u Irů nebude. Perspektiva málo lákavá. pro takovýto lidi i pro obec.