Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl II - O roku 1938

Kronika Včelné, díl II., r. 1938

O roku 1938

Je třeba také povědět něco o tomto roku z hospodářství, ale ve všem, ať začneme o tom či onom, zakopneme o tu přípravu k válce; mimo počasí ovšem, to nemělo na válku žádného vlivu.

Abych tedy řekl tak z hruba jaké bylo v tomto roce počasí, musím říct, že zima přišla předčasně a leden byl teplý, únor byl pěkný až do půl, potom sníh a déšť a březen zase pěkný. Za to duben byl škaredý; mokro, sníh a zima. Stromy kvetly až v květnu a ještě to zimou zežloutlo a opadalo. Z ovoce byly jen švestky, ostatní bylo zimou umořený a co zbylo, bylo špatný. Také to bylo podle toho drahý, okolo čtyřech korun kg. K tomu také přispívala ta nejistota války, lidi koukali se zásobovat, vždyť byla řeč o krytech a zásobách k tomu.

Léto bylo z počátku také mokré, až ku konci července se udělalo hezky a podzim byl potom suchý a pěkný. Pravda, i v máji bylo jeden čas teplo až horko, ale začátek byl chladný, studený. V prosinci přišly od polovice zimy a mrazy a před vánoci už bylo sněhu dost. Vánoce byly už pravé vánoce pod sněhem a ledem. To se lidé rády drželi doma u krbu, a kdo měl uhlí, ten si rád zatopil. Ale je nyní to uhlí o třetinu dražší. Stálo 20 Kč. 100 kg., nyní stojí 30 Kč., to samé jako dříve, jenže jiný pán. Abych to řekl správněji musím tedy říci, že zima byla teplá, mírná, totiž až jaro bylo studené, léto převážně mokré a podzim pěkný, suchý, bylo hezky, až před vánoci nastala pravá zima. Na úrodu byl rok dost pěkný, no, jako jindy. Brambor bylo méně než loni a prodával, vlastně kupoval se zde metrák okolo 40 Kč. Zelí bylo o něco dražší. Sena i otavy bylo dost, takže domácí zvířata, u nás hlavně kozy, mít bídu nebudou. Až na to ovoce by to bylo letos dobrý, tomu ty zimy s jara poškodily květy a ono to opadalo. Mám tu ořech, ten už byl na rozvití a potom konečky zčernaly a musel vyrašit znovu a neměl žádné plody. Květnové zimy to zkazily. A co bylo u nás, bylo také u jiného, s malými výminkami ovšem, v tom ohledu nemusím pro pozorování daleko chodit.

Tak by byl tenhle uplynulý rok nebyl v celku zlý, kdyby nebylo toho stálého harašení těch zbraní.

Z počátku tomu nevěnovali lidi pozornost, na přednášky C.P.O. neradi šli, na cvičení také, až k posledu když už šlo do tuhého, se k tomu houfně odhodlali. To však již bylo nebezpečí za dveřmy. A také se hned zásobovali. Cukr, petrolej, omastek, mouka, to šlo na odbyt. Kdyby prý museli utíkat, aby měli něco sebou. Nu jo, kdo na to měl, proč ne. Ten cukr už nechtěli obchodníci dávat, jenom pro dení potřebu. No, u nás to na těch bludných cestách potřebovat nemuseli, ale daleko jsme od toho neměli.

Horší to bylo potom v prosinci. Přišly zimy a nebylo uhlí. Náš obchodník s uhlím Dudák neměl žádné a žádné mu nešlo, až potom přece ho dostal, ale místo 20 Kč. stálo 30. Tak jsme si hned něco „vydělali” s tou okupací.

Dříví k dostání také nebylo. Tady rožnovští poráželi, každý rok ho prodávají, ale teť ho musí předem na obecním úřadě zaplatit a ještě ho nemůže dostat. Úřad řekne; nemáme, nemůžem, no aby mohli, tak jim tam položí peníze 70 Kč. za 1 m. Co dělat, když je o palivo nouze. Já sem tuhle povídal hajnému. Tak si to budem muset vzít samy, když to neprodáte a my to potřebujeme. To prý nesmíme. Tak máme tedy jíst syrový jídlo k vůly tomu? Nu, to si prý dělejte, co chcete. Tak. Chceš koupit, neprodají a krást nesmíš, na to je trest. Tak si budem muset každý zasázet les a počkat až vyroste, jiná pomoc nebude. Nebo budem vařit a topit elektrikou, to bude to nejlepší, potom ať nám přijdou s jejich dřívím a uhlím. Jo, jo, bylo by to dobré tak, bylo, jen kdyby to už bylo; ale bude to někdy? Tak vidíte, tenhle rok ať začnu psát to nebo to, vždy mě vleze do pera ta válka, která nebyla; ale mohla být a na kterou jsme museli činit přípravy. Snad vám budu moct jiný rok povědět něco lepšího. Snad, snad, doufejme.