Z kroniky Včelné díl IV – Dobývání kosmického prostoru

Kronika Včelné, díl IV., r. 1971

Dobývání kosmického prostoru

Zdá se, že už nebude žádnou vzrušující událostí, jestliže člověk opět přistane na Měsíci. V uplynulém roce opět přistáli Američané s dvoučlennou posádkou. Přistáli dokonce i s vozítkem elektricky poháněným a jezdili s ním až do vzdálenosti 4 km od místa přistání. Při projížďce sbírali kameny, které pak dopravili zpět na naší Zemi. Během třídenního pobytu na Měsíci byla jejich činnost přenášena televizním obrazem na Zemi. Je to velký úspěch lidského ducha.

Rovněž SSSR vyslal na Měsíc posla bez lidské posádky tak zvaný LUNOCHOD, který rovněž nasbíral měsíční prach a vrátil se na Zemi. I to byla významná událost a úspěch sovětské vědy. Ale lidský duch se nespokojuje jen s těmito slavnými činy, o nichž psal ve svých fantastických knihách slavný Julius Verne. Připravují se lety do jiné sluneční soustavy – JUPITER. Sovětský svaz a Amerika vyslaly rakety na MARS. Dobývá se i planeta VENUŠE. Umělých družic různého poslání oblétává již naší Zemi v počtech jdoucích do set, takže už čtenář denního tisku tuto několikařádkovou zprávičku ani nezaregistruje, a přece, jaký to byl úspěch – a není tomu tak dlouho – kdy SSSR jako první vyslal družici na oběžnou dráhu kolem Země a pak prvního člověka na tutéž dráhu. Dnes už nás vyslání člověka na cestu kolem Země tak nevzrušuje, ledaže jeho návrat na Zemi neskončí havarií.

Svět jde kupředu mílovými kroky. Dovolte kronikáři proto trochu odbočit. Člověku jsou za našich dnů transplantovány nové lidské orgány, především ledviny, ale i srdce. Pacienti však, především u operace srdce začas umírají, protože se lidské tělo brání přijmou cizí orgán. Jistě se to však v budoucnu podaří. Lidstvo však čeká na nejvýznamnější lék proti metle světa – rakovině. Proti té jsme zatím bezmocni. Slovo ZATÍM bychom měli proložit, protože jistě se lék proti této nemoci najde. Kronikář musí vynechat samopočítací stroje, které jsou převratnou početní a paměťovou technikou. Nepatří to do této kapitoly. Jisté je, že rok 2000, nepříliš vzdálený přinese převratné technické události, které dnes nedovedeme ještě pochopit.