Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl IV – Česk. svaz požární ochrany ve Včelné

Kronika Včelné, díl IV., r. 1966

Česk. svaz požární ochrany ve Včelné (jednota)

I když jsou v jeho složce většinou samí staří členi, těch mladých jest málo a těch mladých od 13-20 let asi 15 členů, udělali v naší obci kousek práce. Opravili si 2 kol. žebřík, udělali želez. vrata, udělali před zbrojnicí chodník, opravili si auto, které jim bylo vyřazeno, opravili si stříkačku, která jim byla porouchaná. I na nácvik a cvičení v případě potřeby se nezapomělo. Pohotovost členstva se ukázala dne 13. srpna dopoledne, když se ukázal veliký kouř a plameny v Boršovském dvoře (farma Boršov). Byli tam s Česko-Budějovickým útvarem první. Byl to oheň veliký. Byli tam Boršovský, Nové Homole, Staré Homole, Včelná, Planá, Březí mlýn a Litvínovice, shořelo 30 vagonů sena a sám nevím, kolik slámy. Hořelo to 4 dni. Naše stříkačka tam jela od počátku, od 10 h 30 min do druhého dne 17 hod., s toho měla v krátkých intervalech odpočinek. Škoda jak už jsem dříve napsal 300.000 Kčs jen na krmné základně. V tom nejsou ceny ostatní, stavba a koupě nového krmení. O tomto ohni by se dalo mnoho psáti.

Jednota jak již bylo napsáno kde a co dělala, odpracovala 965 hod. To je kousek práce. Její hodnota se odhaduje na 16.000 Kčs.

Koná pravidelné preventivní prohlídky a chlapci školou poviní chodí kolem tratě a hlídají, aby se nic nechytlo a nehořelo. Za to byli už několikráte odměněni, v loňském roce dostali pěkné knihy a letos zase bude odměněn Jos. Čížek žák.