Z kroniky Včelné díl IV – Počasí

Kronika Včelné, díl IV., r. 1968

Počasí

V Lednu zima u nás normální, a napadaný sníh sešel a mrzlo jen tak naholo, za to na Slovensku šli laviny a padlo 15 studentů za oběť a jak píší noviny a časopisi v Itálii jsou velké povodně a zničené velké kultúrní památky.

V Únoru skoro předjarní počasí a v obci řádí chřipka a každý druhý občan onemocněl, mlhy žádný sníh.

V Březnu chladno, byla tady sněhová vichřice a od 20. oteplení až do konce.

V Dubnu to bylo bláznivé mrazivo a ve dne teplo 9 – 12° nad nulou a taky až 27° tepla bylo a ku konci měsíce a to 24. dubna večer byla velká bouře s kroupama, což mělo za následek hodně květu se stromů otlučeno bylo.

V Květnu si zařádily bouřky a bylo tak do poloviny měsíce teplo a bylo chladno, počasí couravé a chladno.

V Červnu chladno, proměnlivo, deště a po 15. trochu teplejší, ale slunečných dnů bylo velmi málo. Sena se špatně sušila, chvilky se skoro kradli, ale Jezedáci to silážovali.

V Červenci spočátku sucho, teploty 27 – 33 – 35°, občas bouřka a silné větry a ku konci měsíce pršelo asi 14 dnů. Obylí se těžko sklízelo, i když se sklízelo kombajnem.

V Srpnu bylo proti jiným letům chladno, deštivo. Celý měsíc, ještě ku konci měsíce bylo obylí na poli.

V Září se trochu oteplilo, ale bylo chladné, počasí couravé proměnlivé. Těžko se dobývali brambory.

V Říjnu chladno, počasí jako v září, ale přitom i když prší skoro ob den jest sucho pod povrchem, rostlo málo hub pro sucho.

V Listopadu jako v předešlých měsících mrzlo na holo i taky padal sníh.

V Prosinci mrzlo víc na holo trochu napadl sníh, ale nevydržel, až teprve před Vánoci napadl a zůstal a při tom mrzlo kolem -10° pod nulou.

Tento rok i když pršelo byl suchý, studny neměli vodu, ale za to ovoce, které bylo, nemělo tu sladkost a trvanlivost. Scházelo sluníčko a taky se ovoce brzo kazilo a hnilo.

Čtenáři taky napíši o kombajnech, to jsou stroje, které jedou, sečou a zároveň mlátí a přesípává se to na vlečnáky a vozí na sila. To jsou domy, ve kterých se to suší větrem. Co neudělala příroda, musí udělat člověk.