Z kroniky Včelné díl IV – Obchody

Kronika Včelné, díl IV., r. 1969

Obchody

Obchody byly na tom bídně za poslední čas. Průmyslového zboží nedostatek a paní Housková když přijela z nákupu bědovala, že nic nedostala pro lidi, co nejvíce žádají, ať jsou to kalhotky dámské, dětské punčocháče, dětské tepláky, baterie kulaté, ploché, ledničky, kamna na propan-butan a já nevím co ještě. Na vše musí dlouho čekat a na konec nic nepřivezou. Lidé jsou nespokojení a bručí a ona za to nemůže.

V samoobsluze je to lepší. Také jsou nedostatky se zeleninou, ale jinak tam jest všechno, co jest do kuchyně potřeba. I cigarety a pivo jest tam možno koupit. Také některé uzeniny tam možno koupit. Ale horší jest to v masně. Vepřového málo, někdy vůbec není. I když urguje, přece se zboží nedostává. Lidé jezdí proto do města.

Mlékárna ta má zase mléko v sáčkách, v konvích už nic, smetanu jen ve sklenicích (láhvích), rohlíků má málo a jsou špatně pečené, též i chleba málo pečený. Jedině ze Srnínské pekárny, tam mají dobré pečivo.

Hostinské místnosti jsou stále obsazeny. U Kalkušů pan Bína šel do důchodu a nastoupil pan Rud. Flachsa a ten šel v září pryč a nastoupil tam nový mladý z Kam. Újezda. Jedině K. Cettl jest starý. Ten to předělal. Dal nové okno velké, vykopal nový sklep, přistavěl místnost na lahvové pivo.

Zapoměl bych, také se malovala mlékárna, ale prodej se nezastavil, ale za to v Samoobsluze, tam se neprodávalo 14 dnů.

Před vánočními svátky byl trh trochu zásoben masem, ale krůty, husy, kachny byl velký nedostatek a přišlo do naší masny několik málo kousků. Ryb bylo dostatek, ale za to Vánočních kolekcí bylo nedostatek.