Z kroniky Včelné díl V r. 1974 - Počasí

Kronika Včelné, díl V., r. 1974

Počasí

Počasí se nám nějak vymyká již po několik roků z pravidelných kolejí, které jsme dříve prožívali. V zimě opravdu byla zima, na jaře jaro a tak dále. Pravda, byly také výjimky, ale ty potvrzují pravidlo. Lidé to většinou svalují na atomové zkoušky, které byly organisací spojených národů zakázány. Tento návrh schválila velká většina národů tím, že jej podepsala. Ale nepodepsala jej Čína a Francie. Pak jsou to prý různé družice, říká lid, kterých se tam "nahoře" pohybuje už na tisíce, a to prý všechno ovlivňuje počasí. Pak dochází k výstřelkům počasí, jak o nich píše denní tisk. Rok 1974 byl vůbec "výstředník". A dovršil to měsíc prosinec tím, že byl druhým nejteplejším prosincem za 200 let /1775 - 1974/ podle pozorování pražského Klementina. Předstihl ho pouze prosinec 1934, který byl ještě o půl stupně teplejší. Loňský prosinec byl v průměru o + 5,99 °C teplejší než byl listopad.

Ještě teplejší však bylo celé první čtvrtletí 1974, kdy byla překročena průměrná teplota pro toto období o 4,5°C proti normálu. A právě tento extrém nebyl zjištěn za celých 200 let až do roku 1775. Také ve srážkách zaznamenal minulý rok některé zvláštnosti. Celý podzim, zejména říjen byly velmi deštivé. Napršelo 760 litrů na 1 m2, což je 112% normy. Prosincové teplo způsobilo předčasné táni sněhu na Šumavě, takže Vltava měla nadprůměrný stav vody. Díky přehradě na Lipně se však u nás nikde nevylila ze břehů. Říkalo se, že by se ani březen nemusel stydět za tyto prosincové dny. Zatímco v prosinci 1973 klesl teploměr až na - 20°C, v prosinci 1974 se objevovaly výhonky krokusů, rozkvétal lýkovec, kvetly petrklíče a sedmikrásky a dokonce na jedné naší zahrádce se začaly rozvíjet růže.

Tentokráte však čtenářům kroniky neposloužíme údaji o slunečním svitu, maximálních a minimálních teplotách během roku, protože meteorologická služba letiště v Plané nás odkázala na údaje odeslané do Prahy.