Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl V r. 1975 - Doprava

Kronika Včelné, díl V., r. 1975

Doprava

V dopravě železniční, autobusové ČSAD, i dopravě městské nedošlo k podstatným změnám. Počet vlaků osobní dopravy nebo autobusových spojů se nezměnil. Minutové rozdíly při změně jízdního řádu jsou zanedbatelné. V zápisech za r. 1974 jsme uvedli, že byl zaveden motorový rychlík LIPNO na trati Praha-Lipno s dvěma motorovými jednotkami a dvěma přípojnými čtyřnápravovými vozy. Podle sdělení odpovědných železničářů na naší stanici, je rychlík velmi málo v letní době obsazen /on jezdí ostatně jen v letním období/, takže se prý vkrádá myšlenka, že rychlík si zavedli železničáři sami pro sebe. Šest cestujících z Českých Budějovic, kde rychlík zastavuje, je velmi málo, a jízda je vyloženě ztrátová.

V autobusové dopravě ČSAD přece jen došlo k jisté změně a sice v rozmnožení dopravních prostředků. Od 1.1.1975 zde totiž jezdí na trati České Budějovice - Kaplice velké autobusy maďarské výroby /IKARUS/. Jsou to kloubové autobusy, které pojmou 118 cestujících /58 k sezení, 60 k stání/. Autobus svým kloubovým systémem připojeného vlečného vozu, tvoří jeden dlouhý dopravní prostředek, jímž se dá v celé délce procházet. Snímek tohoto moderního autobusu je v dokumentaci.

Když už hovoříme o dopravě, povězme si něco o jihočeském dopravním prvenství. První elektrická dráha v bývalém Rakousko - Uhersku byla postavena r. 1903, a dána do provozu mezi Táborem a Bechyní. Stavbu prováděl náš slavný Ing. František Křižík, světový vynálezce elektrické obloukové lampy. O první železnici /konězpřežce/ na evropské pevnině jsme se dlouze zabývali v předchozích zápisech. Vedla z Českých Budějovic přes Včelnou, měřila 128,7 km a byla postavena v letech 1825 - 1832. To už byla před tím postavena Maternova, Feilova /Nejedlého/ cihelna. První trolejbusová trať u nás ale i ve střední Evropě byla postavena v roce 1906 a vedla z Českých Velenic do Rakouského Gmündu. A konečně první silniční lokomotiva na parní pohon byla dána v Čechách do provozu r. 1879 mezi vápenkou v Pacově a nádražím v Chýnově. Za první republiky byl svého času parní automobil znovuzrozen v podobě značky SENTINEL, byl dosti pro nákladní dopravu používán, ale nakonec benzín přece jen zvítězil. Zpívala se tehdy o něm tato foxtrotová písnička: