Z kroniky Včelné díl V r. 1975 - Dopravní nehody

Kronika Včelné, díl V., r. 1975

Dopravní nehody

V roce 1975 se nepřihodily v naší vesnici dopravní nehody s vážnými následky, ačkoliv se počet aut při průjezdu značně zvýšil. Kronikářovi je znám jen jediný případ ztřetnutí dvou aut při výjezdu z Witthanovy ulice na hlavní silnici E 14 /Třída 5. Května/. Došlo k němu dne 21.5.1975. Obě auta byla nepatrně poškozena, ke zranění nedošlo.

Ale abychom přece jen tak zlehka nevyšli z čistým kontem, zaznamenejme dodatečně jednu autonehodu, která se přihodila naším občanům Na Hraničkách již v roce 1923, tedy před padesátitřemi lety. První kronikář Josef Klomfar ji nezaznamenal. Byla to první autonehoda na Včelné.

Bylo to v srpnu 1923, kdy se od domu čp. 55 vydala veselá mladá společnost tří žen /Kulíčková - dcera redaktora Jihočeských listů, a dvě Marie Vrzalové, na vyjížďku autem směrem Kamenný Újezd. Tehdy takové svezení autem /LAURIN - KLEMENT/ byla malá atrakce, asi taková, když na Včelnou přijel biograf pana Kludského. Zmíněné auto mělo skládací plátěnou střechu. Když se rozjíždělo, vyskočil si na tuto střechu tehdy patnáctiletý Bedřich Houska starší /č. 211/ a taky se vezl. Šlo to celkem dobře až na Hranička, kdy po zdolání stoupání se najednou objevil uprostřed této prašné silnice selský povoz. Řidič se trochu poděsil, zajel doprava a vjel do příkopu, který tehdy nebyl zdaleka tak hluboký jako dnes. Podařilo se mu z příkopu vyjet, ale zase do něj vjel, a ve snaze opět vyjet, ztratil pneumatiku. Auto se převrátilo. Všichni cestující z auta vypadli, utrpěli lehká zranění a otřesy mozku, jen Marie Vrzalová z čp. 63 zůstala pod autem s těžkým zraněním obličeje, hlavně oka. Hodiny trvalo, než byla odvezena sanitkou taženou koňmi do nemocnice v Českých Budějovicích, kde jí bylo oko sice zachováno, ale neviděla na něj /viz fotodokumentaci/. Jmenovaná se provdala do Vídně, kde v roce 1944 za druhé světové války při náletu na továrnu byla zabita. Její pozůstatky se nenašly.

Tolik o první automobilové nehodě na Včelné.