Z kroniky Včelné díl V r. 1978 - Autonehody

Kronika Včelné, díl V., r. 1978

Autonehody

Překotné zvýšení ruchu na našich silnicích zvyšuje také počet případů nehod. Sledujeme-li údaje celostátní, přišlo o život na našich silnicích v uplynulém, roce asi 2800 lidí, nepočítaje v to těžká zranění osob, které své zranění nepřežily. V naší obci se počet nehod poněkud zmenšil, přestože počet aut stále přibývá. Úpravě hlavní silnice byly věnovány značné částky a pak ve směru jízdy Č. Budějovice na Boršov a pak dále na Křemži je vedena frekvence po nově upravené silnici asfaltované, která vede souběžně s krumlovskou železniční tratí. Tím odpadá jízda do Včelné, kde na křižovatce a odbočce do Boršova /u Kalkušů/ docházelo dříve k nejčastějším střetnutím.

Přesto zaznamenáváme od počátku roku 2 nehody: dne 15.5.1978 způsobil řidič auta na křižovatce ulic Withanovy s Husovou /roh mateřské školy/ zranění cyklistovi Alexandru Žondeckému /rodiče jej volají "Saša"/ tím, že mu nedal přednost v jízdě ze strany, z níž mu přednost v jízdě dle pravidel příslušela. Dosud nejsou v obci zřízeny tabule s dopravními značkami, které by na hlavních tazích tuto přednost výrazně označily. Ačkoli srážka vypadala hrůzně, neb cyklista vypadl obloukem na vozovku a jízdní kolo bylo zcela demolováno, byl zraněný cyklista po kratší hospitalizaci v nemocnici zcela zdráv.

Dne 25.8.1978 v 16.30 hod. chtěla předjet řidička osobního auta Fiat 850 dodavatelské auto Masny, Č. Budějovice, které z hlavní silnice odbočovalo do ulice Withanovy. Zřejmě přehlédla světelný ukazatel k odbočení, a došlo ke srážce. Osobní auto bylo poškozeno na pravé straně, řidičce a spolujedoucím 2 dětem se na štěstí nic nestalo. Střetnutí se událo v poměrně malé rychlosti, neb řidička vozidlo značně přibrzdila.

Stále stoupající provoz po hlavní silnici přes Včelnou odstraní nově budovaná dálnice z Homol na Kam. Újezd.