Z kroniky Včelné díl V r. 1978 - První Čechoslovák ve vesmíru

Kronika Včelné, díl V., r. 1978

První Čechoslovák ve vesmíru

Dne 2. března 1978 v 16.28 hodin odstartoval kapitán Vladimír REMEK se sovětským plukovníkem Andr. GUBAREVEM na SOJUZU 28 do kosmického prostoru. Loď byla navedena na oběžnou dráhu kolem země a napojena pak na orbitální stanici Saljut. Byla to první loď s mezinárodní posádkou a také první kosmonaut - občan ČSSR.

Noviny, které tuto historickou událost popisovaly, vyšly vesměs ve slavnostní úpravě, Na památku jsou některé tyto výtisky uloženy jako přílohy této kroniky v samostatném obalu. Rovněž je uchován i tisk ze slavnostního přistání na Zemi v pátek dne 10. března 1978 ve 14.44 hod.

Radost z tohoto prvního mezinárodního letu do kosmu mají především jihočeši, protože kapitán REMEK je rodák z Rožnova u Č. Budějovic /nar. 26.9.1948/, kam také chodil do školy. V denním tisku si jej však "přisvojily" České Budějovice, protože naše sousední obec Rožnov tvoří předměstí Č. Budějovic. Hostem města byl na májové oslavě dne 1. května spolu se svým partnerem v kosmu - Gubarevem. Byli uvítáni na radnici a při odchodu z radnice vyprovázela je Remkova oblíbená píseň "K Budějovicům cesta". Tato píseň zazněla i z kosmu za jeho letu dne 8.3.1978. V májovém průvodu byl nadšeně pozdravován. V září navštívil ZDŠ v Rožnově, kde byl srdečně uvítán. Pro nynější žáky to byla velká radost a povzbuzení.