Z kroniky Včelné díl V r. 1978 - Počasí

Kronika Včelné, díl V., r. 1978

Počasí

Co o počasí? No, počasí se přece mění, jako lidé, o nichž se říká, že jsou někdy jako počasí. Posledních 9 let, až na výjimku r. 1969, museli jsme konstatovat, že je jaksi "obrácené". Zima byla až nepochopitelně mírná, bez sněhu nebo jen s popraškem, mrazy do 10 stup. C, jen nakrátko klesla na - 15 stup. C. Jarní měsíce byly chladné s občasnými mrazíky, letní měsíce, zvláště prázdninové měsíce se nevydařily, špatné dovolené - málo sluníčka.

Rok 1978 nebyl výjimkou: tak květen, "kdy nemá pastuchovi oschnout hůl" se tentokráte vyznamenal jako nejstudenější květen od r. 1775, kam až sáhají záznamy v pražském Klementinu. Nejvíce se to vztahuje na den 11. května, kdy byly na Včelné naměřeny teploty - 4 stup. C. A tak "ledoví muži" se ukázali opravdu ledovými. Na začátku června byla vedra, ale s přeháňkovou a bouřkovou činností. Od 8.6. opět ochlazení a srážky až do konce června. Nejhorší vytrvalý děsí s bouřkami byl 18.6. Začátek července byl opět chladný až do 12.7., pak oteplení a teprve ku konci měsíce od 27.7. nastalo konečně léto, které bylo krátké. Ovšem důsledky chladných až mrazivých dnů na jaře se projevily na květenství zejména ranných plodin. Včelenské lesy, v nichž se vždy sebralo značné množství borůvek, daly nám letos jen ochutnat těchto plodů. Jaký div! V dubnu klesla teplota 22x pod bod mrazu, v květnu 13x.

Podzim se ukázal jako studený, zvláště září, doba babího léta. Značná oblačnost a četné srážky, na tu dobu neobvyklé. Babí léto se posunulo na druhou polovici října a dokonce až na několik dnů na počátku listopadu. Ani prosinec nebyl pořádně zimní měsíc. Vánoční svátky na suchu a teprve na Silvestra uhodil 15-ti stupňový mráz, který provázel zimu i na počátku roku 1979.