Z kroniky Včelné díl V r. 1972 - Kosmonautika

Kronika Včelné, díl V., r. 1972

Kosmonautika

Napsat tuto kapitolu ukládá kronikáři pomůcka Píšeme kroniku. Těchto několik slov úvodem je třeba napsat pro případnou kritiku pozdějších čtenářů kroniky, že totiž to nemá s historií obce nic společného. Jde totiž o tak významnou věc, že ji ještě dnes nemůžeme plně pochopit.

Také v roce 1972 pokračoval americký program toulek po Měsíci a také byl v tomto roce tento program ukončen. Stalo se tak letem posledních lidí v programu APOLLO 17 dne 6.12.1972, kdy byl v 21,53 hod. našeho času proveden start mohutnou raketou Saturn V, a dne 10.12.1972 bylo provedeno přistání na Měsíci. V tříčlenné posádce byl také geolog. Mnoho měsíčních kamenů bylo nasbíráno jednak chůzí, ale především jízdou elektricky poháněného vozíku, kterým bylo ujeto 37 km. Přistání na Zeni bylo úspěšně skončeno dne 19.12.72 na určeném místě mořské hladiny pomocí čtyř padáků. Tím se uzavřela kapitola přistání lidí na Měsíci, o němž psal ve svém fantastickém románu Julius Verne.

Sovětské a americké sondy byly v tomto roce vypuštěny na Mars i Venuši, přičemž sovětská VENĚRA 8 přistála měkce dne 8.4.72 poprvé na osvětlené straně planety Venuše. Za sestupného manévru na padácích trvajícím celou hodinu bylo prováděno hustou atmosférou vědecké měření. Vysunutím antén bylo zahájeno spojení se Zemí a získán materiál, který po dešifrování může přinést unikátní údaje o vzniku jedné z nejtajemnějších planet sluneční soustavy.

Dále byl proveden start k Jupiteru, který je mimo naší slunečnou soustavu ve vzdálenosti 590 až 964 milionů kilometrů. Sonda se do této vzdálenosti dostane asi dne 23.12.1973 rychlostí 22 km/vteřinu. Američané soudí, že se jednou tato sonda dostane do rukou mimozemských představitelů civilizace. Vybavili ji proto záznamem vrytým do zlaté destičky. Poselství obsahuje plán trasy letu PIONEERA 10, model atomu vodíku a další vzorce, ve zkratce zachycující úroveň znalostí obyvatel Země. Do destičky jsou vryty postavy muže a ženy. Američané chtějí udržovat s touto sondou spojení po dobu sedmi let. Kromě toho vyšle tento posel snímky na Zemi. Je to obrovitý program, ale ani Američané si nedělají iluze, že vše se podaří. Bude prý trvat ještě desítky let než znalosti nahradí dohady.