Z kroniky Včelné díl VI – Iran a ostatní svět

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979-83

Iran a ostatní svět

V polovině února 1979 vrcholí dramatickou konfrontací krise v IRANU, která nazrávala posledních 18 měsíců. Šáh a císařská rodina uchyluje se do USA a do Iranu se vrací AJÁTOLLÁH CHOMEJNI, duchovní vůdce národa. Demostranti demolují velvyslanectví USA a pod dozorem studentů zůstává 24 rukojmích. President Carter vyhlašuje odvetná opatření. To je jen počátek událostí, které pokračují v dalším roce a hluboce vzrušují naší veřejnost.

Také v ostatním svěě jde vývoj událostí směrem, na který i naši občané hledí s obavami: jsou to nejen útoky Izraelců proti palestinským táborům na jihu Libanonu, které mají charakter systematické genocidy, boje proti diktátorovi Somozovi v Nikaragui, boje v Zimbabwe – Rhodesii, kde se střetávají plány Anglie, 7000 zavražděných v San Salvadoru, Čínská agrese do Vietnamu, vraždy, únosy, terorismus v Itálii, Španělsku a v mnoha zemích nespokojenost a vlny stávek v kapitalistických zemích, to jsou průvodní úkazy života dvacátého století na jeho sklonku. Budování atomové výzbroje, příprava bakteriologických a plynových zbraní v horečném tempu industrializace v rámci pokroku ve dvacátém století !? Maoistická Čína se též hlásí ke slovu.

A k tomu katastrofy ropných tankerů: řecký "Atlantic-EMPRES" u Perského zálivu, další ztroskotání ropného tankeru u francouzského pobřeží – 100.000 tun ropy na povrchu moře, únik ropy v Mexiku (4 miliony litrů denně) ohrožuje mořskou faunu a působí nepředstavitelné škody na pobřežních plážích. A výčet by mohl pokračovat. A nejsme ještě na konci dvacátého století!

Voláme po míru! Snahy socialistických zemí jen pozvolna nacházejí úrodnou půdu a porozumění.