Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl VI – Autonehody

Kronika Včelné, díl VI., r. 1980

Autonehody

O dopravní situaci na Včelné je zmínka v kapitole o místní dopravě zde a v činnosti komise veřejného pořádku zde, t.r. Obec Včelná narůstá živelně a dokonalé řešení úprav komunikační sítě, označení přechodů a zajistit postupně přehlednost a výhled na křižovatkách, stává se nutností. Křižovatka u hostince Jednoty "U Kalkušů" je pověstná již v zápisech minulých let. Jsou tam stanice autobusů ČSAD a část vozidel odbočuje na Boršov stejně jako autobus místní dopravy linky "7". Cestující občané ze Včelné používající této linky, většinou přecházejí hlavní silnici a řidiči vozidel by si měli uvědomit, že zde je na místě pomalá jízda a co největší opatrnost. Přechází většina školních dětí.

Těžký úraz utrpěl dne 11.10. krátce po poledni synek zdejšího občana s. MAXY Jana, bytem v Tyršově ulici čp.331 Při návratu ze školy v Boršově v doprovodu své babičky přecházel hlavní silnici těsně nad označeným přechodem u hostince Jednoty. Byl zachycen osobním automobilem přijíždějícím od Kamenného Újezda. Vozidlo řídil s. Doubek Fr. z Čes. Krumlova. Chlapec zřejmě neodhadl rychlost vozidla a utrpěl značné pohmožděniny a těžké poranění ledviny. Poležel si v nemocnici na 3 měsíce a bude mít trpkou vzpomínku a snad i následky na zdraví pro život, který má před sebou.

Na téže křižovatce měla nehodu zaměstnankyně zdejší prodejny Jednoty s. Milena LIDINSKÁ, když dne 20. října v ranních hodinách přijížděla do práce. Při odbočování do leva do ulice Gen. Sokolovského z hlavní silnice ve směru od Čes. Budějovic, střetla se s vozidlem Avia-30 SPZ 61-58, které předjíždělo kolonu vozidel jedoucích ve směru od Čes. Budějovic. Došlo k bočnímu střetnutí, při kterém byly obě vozidla značně poškozena. Řidič Avie jel nepřiměřenou rychlostí a ve snaze zabránit střetnutí uhýbl do leva, přičemž zachytil o sloup elektrického vedení. Okresní odd. VB poukazuje též na povinnost předepsané opatrnosti při odbočování, hrubé porušení dopravních předpisů a též určitou bezohlednost jest přičíst řidiči Avie, neboť na křižovatce neměl předjíždět. Naštěstí kromě poškození vozidel nebyl nikdo zraněn.

Několik dnů po této nehodě v onom smolném říjnu 1980 došlo k menší havarii vozu "Trabant" podniku Jednoty, Týn n.Vl. V důsledku závady v řízení na vozidle. Při odbočování do leva z hlavní silnice ve směru od Českých Budějovic, narazila na betonovou podezdívku zahrádky u domku s. Babkové čp.216. Vozidlo bylo poškozeno, řidička Věnceslava KOVAŘÍKOVÁ, kontrolorka Jednoty, utrpěla menší zranění kolena.

Další nehoda na této křižovatce připadla na vrub zimní nepohodě. Vozidlo Vodních staveb, Sezimovo Ústí, určené na stavbu vodojemu na Včelné, valník Tatra – 148 SPZ TA 45-40 s řidičem Vazač Pavel z Čes. Budějovic, narazilo přední částí vozidla (rýpadlem) dne 19.12.1980 do rodinného domku Jaroslava JECHA, čp.67. Proraženo obvodové zdivo v šířce asi 1.5 m a doslova se řidič proboural do pokoje a ložnice. Řidič na kluzké a neposypané vozovce při odbočování z hlavní silnice do ul. Gen. Sokolovského nezvládl vozidlo a nemohl jinak nárazu zabránit. Škoda na domku odhadnuta na Kčs 4.000.-.

Velké opatrnosti vyžaduje též křižovatka u Mateřské školy, kde není rozhled.

Sérii uvedených autonehod doplnila tragická událost, která se sice neodehrála na Včelné, postihla však trpce hodnou a obětavou včelenskou rodinu. Miroslav ŠÁLEK ze Římova byl zasnouben se Zdenkou Brejžkovou ze Včelné, Rybákova ul. čp. 75 a po jeho návratu z vojenské služby připravována svatba. V sobotu 30. srpna 1980 byl se rozloučit se svými kamarády z Římova a Velešína. Sešli se na taneční zábavě v Doudlebech. Zpět do Římova je svezl známý jejich přítel, který jel do Mokrého Lomu dodávkovým vozem. V zatáčkách u samoty "Na hamru" vozidlo narazilo do stromu a Šálek utrpěl zranění na hrudníku a hlavě, kterému podlehl. Ostatní vyvázli jen s menšími pohmožděninami. Řidič nezvládl řízení při větší rychlosti, sjel mimo silnici a nárazem vozidla na strom byl Šálek vymrštěn.

Značný počet vozidel projíždí též ulicí Withanovou. Při vjezdu do hlavní silnice po pravé straně je umístěn domek, nyní neobydlený, který brání rozhledu a ulici velmi zúžuje. 15.12.1980 jela s. Stanislava ŠVÁCHOVÁ, učitelka a zástupce ředitelky mateřské školy ve Včelné, Withanovou ulicí na hlavní silnici ve směru na České Budějovice. Při vjezdu na hlavní silnici setkala se s nákladním autem np. Pozemní stavby, jehož mladý řidič odbočoval z hlavní silnice ze směru od Čes. Budějovic do ulice Withanovy. Zatáčku najel příliš ostrým úhlem a poškodil jmenované řidičce zcela nové auto WAZ 1201 na předním blatníku. Škodu hradila pojišťovna.