Z kroniky Včelné díl VI – Počasí

Kronika Včelné, díl VI., r. 1981

Počasí

Stoletý povětrnostní kalendář a lidové pranostiky, dle kterých předpovídali počasí a také řídili své práce naši otcové i dědové, dostávají povážlivé trhliny. Projevují se zde, mimo jiné vlivy, ekologické změny na naší zeměkouli, postupuje po miliony let trvající a stále neustávající vývoj naší planety a v neposlední řadě se projevují důsledky procesu ve vývoji "homo sapiens". K některým těmto "úkazům" vrátíme se v další kapitole o životním prostředí.

Jaké tedy bylo u nás počasí v roce 1981:

Blátivé počasí na konci roku 1980 vystřídalo prudké ochlazení a silný severozápadní vítr. Nárazová vichřice se sněhovými přeháňkami při teplotách -15 st.C u nás v prvé dekádě ledna, postihla více severní oblast Čech, kde síla větru dosahovala rychlosti nárazově až 120 km za hodinu. Z tisku:

"Nejvíce bylo postiženo údolí silnice ze Špindlerova Mlýna do Svatého Petra. Tisíce pokácených stromů, přerušené elektrické vedení, chalupy a hotely se zničenou střechou, demolované automobily pod spadlým stromem a další škody."

Zatím co v Moskvě měli teploty kol +10 st.C, v Italii sněžilo a panovaly neobvyklé mrazy. Tyto teplotní rozdíly vytvořily turbulenci vzdušných mas a opravdová zimní bouře přehnala se i nad Prahou, poškodila objekty a přerušila elektrické vedení. U nás zůstává zamračeno a sněží - leží as 10 cm prachového sněhu.

Ke konci ledna a ještě prvý týden v únoru dostáváme se do oblasti vysokého tlaku, je jasno a mrazy až -18 st.C. Ve dne tepleji a lyžaři si přicházejí na své. Na Kleti leží as 30 cm sněhu a jsou viditelné Alpy, při jasném a slunném dni teploty až +6 st.C. V další části únory ráno mlhy, přes den polojasno, teploty -4 st.C. Celý únor je teplotně nad normálem, jen s občasnými sněhovými přeháňkami.

Od 9. března se otepluje +6 až +8 st.C, při vyjasnění ve dne +14 až +18 st.C. Vane JZ vítr, při změně teplotních front silná vichřice. Ke konci března vrtkavé počasí přináší opět sníh, krátké ochlazení. Prvé dubnové dny jsou již znovu teplé (noční teploty +8, denní +16 až +20 st.C) Od 15. dubna nastává zvrat, při SV proudění noční mrazy -4 až -6 st.C, přes den teploty málo nad nulou. Občas sněží.

O Velikonocích rozkvétají třešně a další stromoví, noční mrazy vykonávají však své dílo: při teplotách -2 až -6 st.C zmrzají květy, na třešních zůstávají rezivě hnědé chomáčky květů, které působí žalostným dojmem. Zahrádkáři i sadaři mají po většině "sklizeno"! Kromě krátkých sněhových přeháněk po celých 7 týdnů neprší a půda je vysušována suchým, studeným větrem, který vane z východních pouští. Teprve 27. dubna konečně vlahý dešť.

1. máj jsme oslavili za deštivého počasí, pak opět sucho při JV větru a poměrně chladno. Teprve druhá dekáda května přináší oteplení, dešť - 17.5. první bouře, teploty až +28 st. a vydatné deště. Konec května se střídavým počasím není příznivý pro senoseč, polojasno, teploty jen kol +16 st.C, ranní +6 až +10 st.C.

Ani počátek června senoseči nepomohl: z počátku vedra kol 24 st.C také až 30 st.C a bouře, v polovině měsíce ochlazení a počasí nestálé, zemědělcům nepříznivé. Od 24. června opět vedra, bouře, 3. července prší celou noc. V některých oblastech vznikají zátopy.

V polovině července při ochlazení (+16 až +18 st.C) prší celé dny a teprve na konci měsíce od 22. července nastupuje opravdové léto se stálým "žňovým počasím" s teplotami +24 až +30 st.C. Druhý měsíc dovolených přál rekreaci i zemědělcům. Teprve na konci srpna od 23.8. se ochlazuje a při SZ větru přeháňky.

Prvá polovina září je sice teplejší (20 až 24 st.C.) tvoří se ranní mlhy, které ke konci září přinášejí opět hojnost dešťů. Od 19.9. do 25.9. bylo na zdejším jihu Čech naměřeno 40 mm srážek. Toto srážkové období postihlo též Francii a zejména Italii, kde vznikly rozsáhlé zátopy.

Jižní a JZ vítr dává počátku října ještě pěkné slunné počasí s teplotami přes den až +22 st.C. Od 10. října mění se JZ proudění na SZ, změna se hlásí vichřicí a citelným ochlazením. Konec října až do 4.11. ještě teplo, přes den kol +16 st.C. se slabými přeprškami. 7. listopadu prvý sníh, teploty klesají až na -3 st.C, přes den +3 až +6 st.C., vane SZ vítr. Hlásí se zima se střídavým počasím. Sníh ale pomalu taje.

Od 18. do 20. prosince vytrvale sněží a na vánoce zůstává sněhová pokrývka 20 až 25 cm. Po mnoha létech konečně "bílé vánoce" s opravdovou zimní pohodou, teplotami -3 až -6 st.C. Opravdové zimní radovánky. Tuto zimní pohodu pokazil Sylvestr, který nadělil oteplení až +10 st.C. a sníh, až na malé zbytky, roztál.