Z kroniky Včelné díl VI – Český zahrádkářský svaz - MO

Kronika Včelné, díl VI., r. 1981

Český zahrádkářský svaz - MO

Název této organizace byl celostátně změněn pro upřesnění činnosti z původního "Český ovocnářský a zahrádkářský svaz" na "Český zahrádkářský svaz" základní organizace Včelná. Jako "ovocnáři" vystupují podniky.

Pro členy organizace objednány již v roce 1980 prostřednictvím Okresního svazu v Čes. Budějovicích ovocné stromky. Prodej zprostředkovali pracovníci JZD Homole-Planá. I když sazenice stromků na pohled dávaly dojem velmi dobrého ovocnářského materiálu, průběh roku ukázal, že muselo dojít již ve školkách neb při dopravě k závadám (pravd. namrznutí kořenového systému) neboť skoro polovina těchto výpěstků se v roce 1981 neujala a zaschla. I výběr odrůd nebyl uspokojivý a velmi úzký. Tak akce nepřinesla úspěch ani radost.

Z prostředků organizace zakoupeno větší množství umělých hnojiv - NPK, v dalším pak 20.- q mletého vápna. Vše bylo uskladněno v nově vybudovaném panelovém stánku a postupně se rozprodává.

Činnost měl naplnit, jako léta dřívější, výkup ovoce a lesních plodin pro Jednotu, Týn n.Vl. V důsledku nepřízně počasí nebyla úroda ovoce ani lesních plodů. Výkup zahájen 2. července a v polovině měsíce ukončen pro nedostatek nabídky a zájmu občanů. Vykoupeno:

	 263.10 kg černého rybízu   á Kčs 11.-
	 192.80 kg rybízu červeného á Kčs 5.80
	  57.60 kg angreštu         á Kčs 5.80

celkem za Kčs 4.346.40 a v množství 413.50 kg. Borůvky pomrzly při jarních mrazech a úroda byla prakticky žádná - mizivá jen na chráněných místech. Úroda jablek nepostačovala pro potřebu pěstitelů. Jako včelenskou zajímavost uvádíme, že úrodu jablek (hl. Jonathány) měl s. Šandera ve své zahradě v nejvýše položené části obce pod lesem. Ovoce za deštivého počasí nevyzrálo a začalo se brzy kazit. Stejné výsledky byly na zdejším jihu Čech i v pěstitelských oblastech.

Výroční schůze s přednáškou o ovocnářství dne 16. února jednala hlavně o dokončení stavby vlastního panelového stánku.