Z kroniky Včelné díl VI – Atentát na Reagana - USA

Kronika Včelné, díl VI., r. 1981

Atentát na Reagana - USA

Pod titulkem "zločin přichází do mody" popisuje časopis "Květy" atentát na prezidenta R. Reagana. Není to poprvé, kdy se v USA střílí na představitele státu tak mocného. Některé okolnosti představují neblahou charakteristiku naší doby a proto z článku část doslovného znění:

"Šest projektilů vystřelených na čtyřicátého prezidenta Spojených států Ronalda Reagana na washingtonském náměstí La Roy pře hotelem Hilton pětadvacetiletým Johnem Hinckleyem potvrzuje, že glorifikace násilí a následná zločinnost je jedním z největších problémů americké společnosti. A vlastně málokdo dnes už v USA ví, kde končí větve a začínají kořeny stromu násilí.

Psychopat, šílenec - prostě narušená osoba. Tou patrně Hinckley je. Ale proč právě v americké společnosti se vyskytuje nejvíc "hinckleyů"? Znovu jsme u otázky glorifikace násilí, organizovaného či "méně" organizovaného zločinu. Je to začarovaný kruh, který se uzavírá. Ti kteří jej uzavírají, však nadále tvrdí: "střílení" je nejoblíbenější americký sport! Co na tom, že při něm ročně umírají tisíce lidí."

A nejsou to jen Spojené státy americké. Vlna teroru zachvacuje řadu dalších zemí a Italie je jim příkladem.

Každoročně vznikají v zemích západní Evropy spolky s programem, který tak vydatně přispěl k rozpoutání druhé světové války a k smrti desítek milionů lidí za strašného, nelidského utrpení. Neonacismus v NSR má živnou půdu v mladé generaci, která nepoznala hrůzy druhé světové války, je živen expansionismus Hitlerova ražení.