Z kroniky Včelné díl VI – Počasí

Kronika Včelné, díl VI., r. 1982

Počasí

V zásadě je možno charakterizovat počasí u nás jako "vrtkavé" s náhlými změnami, jak tomu bylo i léta minulá: vánoční oteplení končí 8. ledna. Pak ranní mlhy, jinovatka a chladna při teplotách -14 až -20 °C. Sněží. Na konci ledna při jasné obloze a jižním proudění sníh roztál, ve dne 6 až 8 st. tepla. Prvá polovina února stále ještě teplo a sucho. V dalším období mrazy -12 až -15 st.C v noci, ve dne -4 st.C, slunečno. Březen přináší proměnlivé počasí s nočními mrazy, ve dne teploty kol 6 až 10 st.C. Obdoba 30 let mírných zimních měsíců s malými sněhovými přeháňkami. 19. března napadlo 20 cm sněhu, který další dny zvolna taje.

Sníh zůstává toliko na horách, je slunečno a teplo. /+12 - +18 st.C/ Až do poloviny dubna zůstává naše krajina v oblasti vyššího tlaku vzduchu, jen s krátkými přechodnými změnami. Velikonoce chladné se sněhovými přeháňkami. Dne 10.4. - na Bílou sobotu večer prudká sněhová vichřice-bouře s blesky a hřměním.

Od 4. května nastupuje jižní a JZ proudění s teplotami 24 až 27 st.C, je sucho a začíná květenství stromoví. Ke konci měsíce jen jediný den deštivý, bouře, vedra až 30 st.C., počátkem června parné dny s teplotou až 34 st.C. Počasí ke koupání a sklizeň sena. Od 11. června se ochlazuje při SZ větru, teploty v noci 10-12 st.C, ve dne 16-22 st.C je proměnlivo, přeháňky a silný nárazový vítr. Od 20.6. se otepluje, je slunečno a dokončují se jarní práce a senoseč. Toto slunečné počasí s teplotami 28 až 30 st.C trvá do 16.7.

Od 18. července ochlazení, Z- vítr, ranní mlhy. Až do 24. července krátké období s drobným vytrvalým deštěm. Ke konci července teplo, slunečno, skoro denně bouřky, ranní mlhy a toto opravdu letní, wíkenkové počasí vydrží až do 20 srpna a přeje dovoleným u vody. Rostou houby.

21. srpna přináší SZ vítr v noci studenou frontu s deštěm, v noci teploty jen 10 st.C. Prší s malými přestávkami celý týden. Ale vypršelo se a ke konci měsíce a po celý měsíc září panuje nádherné letní počasí s malebnými bílými mraky na modré obloze, jako předzvěst blížícího se podzimu. Toto období přeje sklizni obilovin, dokončují se žňové práce, výborné podmínky pro koupání.

Dešť se přihlašuje až 23. září, mírné ochlazení jen na krátkou dobu. Říjen je celkovou povětrností příznivý pro sklizeň ovoce, kterého se bohatě urodilo. Přeje i podzimním pracím. Teplota v noci +2 až 4 st.C, ve dne +12 až +16 st.C, ranní mlhy. Teprve od 6.11. se ochlazuje a prší, teploty však stále nad "0", občas dešť. 16.11. první sníh, který již 18.11. roztál. Ranní mlhy, ve dne teploty+8 až +12 st.C vyznačují příznivé podzimní počasí střídané s mrholením a studenými SZ větry, noční mrazíky -3 až -5 st.C. Toto proměnlivé počasí vydrží až do konce roku.

Vánoce bez sněhu, jen chladný severák nutí nás a připravuje celou přírodu do zimního hávu.