Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl VI – Události ve světě

Kronika Včelné, díl VI., r. 1982

Události ve světě

Současná politická i hospodářská situace vyvolala řadu mezivládních jednání. Rostoucí nezaměstnanost v kapitalistických zemích a zvyšování nákladů na zbrojení zejména v USA vede k nespokojenosti širokých mas obyvatelstva. USA vyrábí nové ničivé zbraně, neutronovou bombu, gama-bombu a chemické zbraně. Výdaje na sociální programy jsou omezovány. Odpor vyúsťuje ve stávky, demonstrace a mírové pochody. V Ženevě se schází delegace 40 členských zemí Výboru pro odzbrojení. Jeho zasedání se trvale účastní stálý představitel generálního tajemníka OSN.

Konflikt Irak - Iran stále pokračuje, Izrael vytlačuje Palestince z Bejrutu, který bombardováním a dělostřelbou obrací v trosky a soldateska vyvražďuje na 5000 Arabů v palestinských táborech. Somosovští gardisté spolu s příslušníky honduraské armády pronikají v pohraničních oblastech do Nikaragui. Bojuje se stále v Salvadoru i na jihu Afriky.

Mezi Velkou Británií a Argentinou vyvijí se spor o ostrovy Malvíny - Falklandy. V noci 21. května zahájily Britské jednotky invazi na ostrov, aby silou zbraní obnovily koloniální panství Britanie nad těmito ostrovy.

Stavba ropovodu ze Sovětského svazu do západní Evropy pokračuje i přes zásahy a embargo Spojených států.

Ropovod "Družba" za dvě desetiletí, po které je v provozu dopravil svým potrubím k nám a do MLR 262 miliony tun nafty.