Z kroniky Včelné díl VI – Počasí

Kronika Včelné, díl VI., r. 1983

Počasí

PRŮBĚH ROKU:

Nový rok ponechává naši oblast v pásmu vyššího tlaku s rychlým přechodem chladnějších front se sněžením jen v horských oblastech. Při střídání povětrnostních front jsou z Kleti dobře viditelné Alpy v sousední rakouské oblasti. Bylo tomu tak o vánocích i na Nový rok. Sněhu je jen poskrovnu asi 10 cm, který ve výrazném oteplení již 4. ledna do 8. ledna - denní teplota až 14 st.C. - zcela mizí. Ranní teploty se pohybují kol 0, výjimečně -4 až -6 st.C., denní vystupují na +5 až +8 st.C.

V prvé dekádě února vane silný nárazový vítr od jihozápadu, tedy počasí s poměrně teplým prouděním. V druhé dekádě od severu ochlazení se sněhovými přeháňkami. 11. února sněhová nadílka 25 cm k radosti všech sportovců. V té době v USA na východním pobřeží zuří sněhový uragán. Napadlo až 1 m sněhu a teploty klesly na minus 35 st.C. Sněhová kalamita postihuje i Rakousko, Vídeň, i Maďarsko. U nás až do konce února převládá slunečné počasí s nočními mrazíky (16.2. -18 st.C.) ve dne teplo a krásně. Kleť skýtá výborné podmínky pro zimní sporty a lyžování.

Počátkem března sníh zvolna taje při teplém západním proudění. V druhé dekádě měsíce za silné vichřice přechází studená fronta. Do konce měsíce počasí proměnlivé s přechodným oteplováním a ranní mlhy.

Duben nás přivítal studeným sychravým počasím s deštěm. Také o velikonocích jsme postrádali teplé sluníčko. Teprve 11. dubna se otepluje a 12.4. slunce vyhání rtuť teploměru až na 24 st.C. Avšak hned další dny přeháňky se sněhem a denní teplotou +4 st.C. Počasí se rychle mění. Od 18. dubna nastupuje jaro s denními teplotami +18 až +24 st.C., převážně slunečno. Prvé jarní bouře 24. a 28.4. a 1.5.

1. máj se vydařil, až večer se přihnala bouře. V prvé dekádě teplo i v noci +6 až +8 st.C., ve dne +16 až +20 st.C. Od poloviny měsíce převážně pěkné slunečné počasí s teplotami ve dne až 26 a 28 st.C. - příznivé podmínky pro senoseč. Ke konci měsíce menší dešťové přeháňky s přechodným ochlazením.

Červen v prvé polovině začíná slunným počasím s vedry až 30 i 32 st.C., které ke konci poloviny měsíce přináší bouře. Od 15.6. se ochlazuje s denními teplotami 12 až 16 st.C. a drobné dešťové přeháňky se střídají v západním až SZ proudění po celé dny. Od 21.6. opět slunečno, vedra a bouřky.

V prvém týdnu července mírné letní počasí, od 7.6. nastupují vedra 30 až 32 st.C., bouře. 14.7. ukazuje teploměr rekordních 36 st.C. Slunko láká na koupaliště. 22.7. jen krátké ochlazení s deštěm a bouří, od 25. opět vedra 36 až 38 st.C. a sucho.

Srpen se ohlašuje bouří, prší po celou noc. Severní vítr sráží teplotu na 12 st.C. po několik dnů. Od 7. srpna slunné počasí, teplo a sucho. Noci poněkud chladnější s teplotami 8 až 10 st.C., denní teploty 16 až 20 st.C. Od poloviny srpna opět vyšší teploty, slunečno bez deště. Půda je vyprahlá, otavy usychají pro nedostatek vláhy. Počasí příznivé pro žně, rekreaci o dovolených a koupání.

Toto suché a horké počasí přetrvává až do konce měsíce října. 17. září sice "konečně" zapršelo, ale na vyprahlou půdu to zdaleka nepostačilo. Trochu deště přinesl též 9. říjen, jinak stále pěkně, poměrně teplo s nastupujícími nočními mrazíky (22.10. první mráz -4 st.C.)

Celý podzim vyznačuje se neobvyklým suchým počasím se slunečním svitem a teplotami nad dlouhodobý normál. Dny s denní teplotou 8 až 10 st.C., některé dny 16 až 18 st.C. Od 13. listopadu nastupují noční mrazíky -6 až -10 st.C., 15.11. pokles na -14 st.C., stále ale neprší. V poslední dekádě listopadu opět krátké oteplení (23.11. +16 st.C.), které 25.11. v náhlém prudkém ochlazení s deštěm vytváří námrazu na ulicích a na krátko ochromuje zcela dopravu vozidly. Až do 10. hodiny nejezdí naše autobusy!

Až do konce roku panuje počasí s rychle se střídajícími teplotními frontami: při západním proudění denní teploty +6 až +8 st.C., při SZ a S větru klesají teploty kol 0 st.C. Sněhové přeháňky s malou vydatností. Od 22.12. nastupuje vánoční oteplení, jak tomu bylo po řadu let a sníh roztál. Na vánoční svátky máme sice +14st.C., ale jinak ovzduší vlhké a sychravé.