Z kroniky Včelné díl VI – Zájezd ROH - Bratislava

Kronika Včelné, díl VI., r. 1983

Zájezd ROH - Bratislava

Zájezd ROH: Bratislava - Zlaté písky, Budapešť, Agrokomplex Nitra. 8 dnů.

Pracovníci národních výborů obcí: Boršov n.Vl., Včelná, Vrábče, Římov, Nedabyle, Kamenný Újezd, Litvínovice, Jankov, Lipí, Dubné, Zaboří, Kaliště, Homole, Hosín, Ločenice jsou sdruženi v "Základní organizaci ROH Oborového svazu pracovníků státních orgánů, peněžnictví a zahraničního obchodu, Místní výbor Boršov nad Vltavou". Organizace má 63 členů, předsedou výboru je s. Fousek, předseda MNV Kamenný Újezd.

Blíže o zájezdu:

Zájezd autokarem ČSAD, který nám byl po celou dobu pobytu stále k dispozici, měl následující trasu: Odjezd v sobotu 20. srpna 1983 v 6 hodin ráno z Čes. Budějovic - Třeboň, Jindřichův Hradec, Kunžak, Dačice, Jemnice, Moravské Budějovice, Znojmo (30 min. na občerstvení). Dále pak na Novosedly, Mikulov, Valtice, Břeclav, Malacky (zastávka na jugoslávskou zmrzlinu) a krátce po poledni jsme byli v Bratislavě. Odtud na Zlaté písky, kde jsme byli ubytováni v Motelu v těsné blízkosti koupaliště, ve dvoulůžkových jizbách, se sprchou, vkusně zařízené. Zástavba je řešena pro motoristy s přístřeším pro vozidlo. Stravování v polopenzi (snídaně a večeře) v přilehlé restauraci s kavárnou II. cenové skupiny. Tedy všechno pohodlí. Obědvat bylo možno v restauraci v přízemí se zahradní samoobsluhou, občerstvení v dobře zásobených kioskách na pláži.

Šofer autokaru s. Martínek, velmi ochotný, byl s námi ubytován a se svým autokarem vždy k dispozici.

Zájezdu se zúčastnilo 32 zaměstnanců NV včetně rodinných příslušníků. Na zájezd připláceli účastníci Kčs 500.- za osobu. Na jednodenní zájezd do Budapešti jsme měnili za 100 For. Kčs 78.-. Organizace ROH hradila cestu autobusem, vstupenky a ubytování.

"Zlaté písky" znají bratislavané i tisíce turistů jako nádherné koupaliště v předpolí Bratislavy. Písčité pláže i voda tohoto obrovského jezera poskytují dojem pobytu u moře a za slunečného počasí a letních veder sejde se na plážích o wíkendu přes 10 tisíc rekreantů. Pobyt organizuje Čedok. Za našeho pobytu nám počasí přálo, jako v celém podzimu bylo sucho, slunečno a velmi teplo. Podzim vybarvil stromoví, listy již suchem opadávaly, takže celý komplex Zlatých písků vytvářel nezapomenutelné zážitky. Za teplých večerů byla příležitost zažít denní pohodu pláže na procházkách při břehu jezera neb v parcích. Ve skupinách se čile debatovalo a při sklence dobrého slovenského vína, po dobré večeři, užívali všichni dobrou pohodu těch dnů.

Na pláži jsme měli k dispozici dřevěná lehátka na slunění. Voda jezera je průzračná, teplá s písčitým dnem s drobnými oblázky. Pravý ráj zejména pro mládež. I my jsme užívali osvěžujícího koupání a plavání 4x až 6x denně.

Ze Včelné se zúčastnili zájezdu: s. Přemilová, vedoucí kadeřnictví, s manželem a synem a náš kronikář. Zájezd vedl předseda MNV Kamenný Újezd s. Fousek a předseda MNV Boršov n.Vl. s. Jílek a s. Miklíková s manželem.

Za pobytu jsme navštívili zemědělskou výstavu "Agrokomplex" v Nitře. Prohlídka dobře doplnila naši "Zemi živitelku" Ženy nakupovaly, hrozny vinné révy nabízeny v bohatém výběru a levně.

V programu pobytu byl též jednodenní zájezd do Budapešti. Vezl nás autobus Čedoku, náš šofer neměl potřebné dokumenty. Ten den, ve čtvrtek, v noční bouři trochu zapršelo, takže cesta za mírného ochlazení byla příjemná. Program v Budapešti ponechán osobním zájmům, poznání velkoměsta a menším nákupům. Překvapilo nás, že všechny záchodky jsou patřeny automaty, které otvírají vstupní dvéře až po vhození 2For. mince. Levně se nakupovalo ovoce, broskve. Shodli jsme se na závěru, že u nás máme přec jen zboží levnější, i když některé jejich výrobky u nás nejsou zastoupeny.

V dalším programu byla též okružní jízda Bratislavou s prohlídkou hlavních památek. Navštívili jsme Bratislavský hrad s krásným rozhledem po širém okolí. Průvodce Čedoku nás provázel a dal nám nahlédnout do dějin Hradu i dalších památností. Další zastávka byla u Památníku osvobození sovětskou armádou 4. května 1945 na Slavíně s památným hřbitovem padlých sovětských vojínů. Odtud je nádherný pohled na celé město. Prohlédli jsme si též starou památnou Radnici na náměstí 4. Aprila. Gotická stavba doplněná barokní přestavbou ze 13. a 14. století. Pěknou vzpomínku máme z prohlídky Primaciálného paláce, bývalý arcibiskupský palác z 18. století. Zde je umístěna galerie uměleckých děl, maleb a unikátní anglické gobeliny (tapiserie) znázorňující lásku Héro a Leandra. umělecké dílo z r. 1632. V zrcadlovém sále byl uzavřen v. 1805 známý "Pressburský mír" s Napoleonem. V dnešní době slouží tento nádherný sál jako svatební síň.

Večer 24. srpna byl věnován společné návštěvě Domu ROH. Zúčastnili jsme se programu folklorních skupin z Bratislavy a Dubnice nad Váhom "Z rodnej země" Překvapila nás nádhera výstavby i zařízení této budovy svědčící o dovednosti a úžasném pokroku na Slovensku po osvobození, stejně jako skvělé provedení scény i výkony umělců.

Vraceli jsme se do Čes. Budějovic v neděli ráno po snídani a posledním vykoupání. Cestou míjeli jsme Mošovskou vodní nádrž a zastavili jsme se v Mikulově, vlastně v Sedlci u Mikulova, kde jsme navštívili vinný sklípek "v ďaka" příbuzných s. Miklíka, který je tamnější rodák. Ochutnali jsme moravské vínečko a naplnili lahve pro naše doma. Cena Kčs 18.- za 1 litr.

Poznali jsme cestou, jak dovede dlouhotrvající sucho proměnit jihomoravský úrodný kraj na vyprahlou pustinu se zaschlou kukuřicí a travinami. Obilniny byly v té době již sklizeny.

Na závěr je třeba zhrnout, jak z uvedeného plyne, že prostředky, které zaměstnanci ze svých mezd na Fond Kulturních a sociálních potřeb ukládají, lze společným úsilím a dobrou organizací využít na hezkou zotavenou, pro zdraví a rekreaci tělesných a duševních sil, obohacení duchovních zážitků a vědomostí. A nemalý význam má navázání nových kontaktů a hezkých lidských vztahů, které vytvářejí naši společnost.