Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1998 - Počasí roku

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1998

Počasí roku

První leden roku 1998 nás přivítal bez sněhu a s teplotou mírně nad bodem mrazu. Ani na Tři krále ještě nenastalo pravé zimní počasí. Odpoledne ukazoval teploměr 6 stupňů nad nulou. Sníh a ochlazení přišlo až 22. ledna. Mnoho sněhu nenapadlo, ale dalo se již jezdit v okolí obce na běžkách. Mrazy byly mírné, v noci do -10 stupňů. 13. února sníh zcela roztál a když vysvitlo sluníčko, zdálo se téměř, že již přijde brzy jaro. Samozřejmě, bylo to zdánlivé, zima ještě zdaleka neustoupila. Únor byl větrný, občas mírně sněžilo, ale zůstával jen sněhový poprašek. V březnu bylo proměnlivo a mírné oteplení nastalo až od 28. 3. Jaro se prosadilo až 20. dubna. Na květnové "ledové muže" ukázal teploměr při slunečném svitu přes 20 stupňů Celsia. Druhá polovina května byla chladnější, občas pršelo. Poslední květnový týden a začátkem června přišla tropická vedra. Na slunci bylo přes 30 stupňů nad nulou. Na Medarda 8. června prší a teplota je 16. stupňů. Medardovská pranostika se vyplnila, až do 20. července bylo spíše chladněji s občasnými dešti. Nedalo se koupat. Zvrat nastal po 20. červenci, neboť jsme se dostali do proudění tropického vzduchu. Parně červencové počasí trvalo jen jeden týden a opět přišlo ochlazení. Srpen byl po dobu prvých tří týdnů ve znamení pravého letního počasí. Léto skončilo 20. srpna, ochladilo se a bylo po koupání. Občas prší a tento ráz počasí trvá až do poloviny září. Nevýrazně "babí" léto se ukazuje až ve třetí zářijové dekádě. Říjen byl chladný, v domě se musí večer přitápět. Na Dušičky je nevlídno, značně prší a na Šumavě jsou rozvodněné řeky, což v tuto dobu běžně nebývá. Sněžit začalo 17. listopadu, ale zůstal ležet jen poprašek. 13. prosince, na svátek sv. Lucie sníh úplně zmizel. Vánoce slavíme bez sněhu, na blátě. 27. prosince přichází větší obleva, která trvá až do konce Nového roku.

V tomto roce, přesně 12. dubna 1998, krátce po obědě, zaznamenaly budějovické seismografy výchylku od normálu. Na Včelné jsem se od nikoho nedozvěděl, že by pozoroval záchvěvy zemětřesení. V novinách byla zpráva, že záchvěvy zaznamenal jeden občan v panelovém domě na sídlišti Vltava, který bydlí v 8. poschodí. Zemské chvění trvalo dle přístrojových záznamů 5 vteřin a po chvíli se opakovalo ještě jedenkrát. Epicentrum tohoto středoevropského zemětřesení bylo ve Slovinsku a mělo sílu 5,8 stupňů Richterovy stupnice.

Ještě jednu klimatickou informaci zaznamenejme. Celosvětová měření prokazují, že pokračuje pozvolné globální oteplování. Prozatím je vzrůst teploty pouze o desetiny stupně Celsia ročně. Jestliže tento teplotní vzrůst bude pokračovat, hrozí v budoucnu zátopy v níže položených přímořských oblastech.