Z kroniky Včelné díl IX, r. 2002 - Nenápadný začátek

Kronika Včelné, díl IX., r. 2002

Nenápadný začátek

Rok 2002 si jistě budou obyvatelé Včelné dlouho pamatovat. Mnozí z nich si totiž vyzkoušeli na vlastní kůži, co to znamená, když přijdou přívalové deště.

Včelná má celkem výhodnou geografickou polohu. Leží v místě, kudy neprotéká řeka, a proto tu nehrozí ani žádné záplavy. Až tak jistě toto tvrzení ovšem neplatí tehdy, když se obloha nečekaně zatáhne…

V neděli, 16. června 2002 se lidé probouzeli do jasného a teplého, až dusného rána. Televizní předpověď krásné počasí potvrzovala, a tak se velká část populace těšila na celodenní koupání nebo odpočinek na zahrádce. Po poledni se ovšem situace začala náhle měnit. Směrem od Kletě (a od západu) se velmi rychle zatáhlo. Oblohu tak lemovaly černé mraky, ze kterých začalo pršet. Po deseti minutách vydatného deště se navíc přidaly i nezvykle veliké kroupy, z nichž některé měly průměr až 3 centimetry! Toto trvalo asi dalších deset minut. Někteří zahrádkáři tak vinou potlučení kroupami přišli o část úrody.

Poté počasí chvíli vypadalo na to, že vše skončí, ale pak začaly po celé odpoledne přívalové deště, které ustávaly vždy jen na pár minut. Následkem toho měli lidé vytopené sklepy v některých domech. Větší škody však nikdo na obecní úřad nehlásil. V okrese České Budějovice se v tu neděli uskutečnilo na 40 výjezdů hasičů (zejména díky vytopeným sklepům). Místy napršelo až 60 litrů vody na jeden metr čtvereční.

V pondělí, 17. června 2002 to vypadalo, jakoby se den předtím nic nestalo. Bylo zase jasno, vysoké teploty a předpověď ohlašovala tropická vedra na celý další týden, což se až na malé výjimky vyplnilo. Opět se tak potvrdilo, že na rozmary počasí je člověk malým pánem.