Z kroniky Včelné díl IX, r. 2002 - Povodňový srpen

Kronika Včelné, díl IX., r. 2002

Povodňový srpen

V úterý, 6. srpna, když začalo v půl čtvrté odpoledne pršet, asi nikdo nečekal to, co se po další dny dělo. Já sám s obavami přečkával noc kvůli sklepům v domě, kde žije má rodina. Bohužel se ale obavy naplnily, a tak již dnes mohu jen suše konstatovat to, že sklepní prostory našeho domu (č. 128) byly vytopeny k datu 20. říjen 2002 celkem pětkrát. I tak to ale nebylo téměř nic proti jiným obětem letošních povodní…

Ve středu hustě pršelo celý den, déšť ustal jen asi na třicet minut v odpoledních hodinách. Zataženou oblohu jsme však mohli pozorovat neustále. Následky pro Včelnou tak byly nepříjemné - téměř každý měl vytopené sklepy, kanalizační sběrače nestačily brát vodu, která na několika místech dokonce odplavila povrch vozovek. Tak se stalo například v ulici Úzká. Nánosy štěrku se daly objevit vedle hostince U Petrů. Lidem se voda dostala až do obývacích částí domů a leckde pobořila ploty.

Sami obyvatelé uváděli, že voda se jim dostala až tam, kde ji doposud nikdy neměli. Špatná situace byla zejména ve střední části ulice Družstevní, kam se do nejnižšího bodu valila voda a štěrk. Zde v jednom z domů měli problémy už v červenci, kdy přišel asi půlhodinový přívalový liják. Ten tady majitelům domu zatopil do značné výšky garáž i s automobilem Škoda 100. Zatopen byl také vysílač televize PRIMA. Jeho následné opravy tak způsobily přerušování vysílání v regionu po dobu několika dní. Při povodních v obci museli několikrát zasahovat i hasiči a sami lidé nedělali často po celý den nic jiného, než že likvidovali následky ničivého deště.

Ve čtvrtek, 8. srpna 2002 pršelo již jen částečně v noci a odpoledne, chvíli také večer. Na pár dní tak deštivé počasí ustalo. V samotné Včelné se pak v tento den pokračovalo v úklidu. Čtvrteční deště již nebyly tak silné, takže obyvatelé neměli již důvod k vážnějším obavám.

A jaká byla vlastně tou dobou situace jinde v jižních Čechách? - Celé byly zasaženy více jak stoletou vodou. Veliké škody byly zaznamenány v okresech České Budějovice a Český Krumlov. Ze svých domovů muselo být evakuováno několik tisíc obyvatel. Přehrada Římov vypouštěla 330 kubických metrů za sekundu (normál je 20 kubíků), což mělo za následek záplavovou vlnu. Evakuovány tak musely být například okolní obce Doudleby, Plav a Roudné, ale i část samotných Českých Budějovic (Havlíčkova kolonie, předměstí kolem řeky Malše) a mnoho letních táborů. Voda v ulicích Českých Budějovic dosahovala výšky 0,5 - 1 metr. Dostala se i na Senovážné náměstí. Tato povodeň se bohužel neobešla bez lidských životů (3 oběti). Následkem síly vody popadalo i mnoho mostů, a to především na Kaplicku. Strhnuta ale byla též oblíbená lávka u polikliniky JIH v Českých Budějovicích. Na odhadované škodě v řádu stovek milionů korun se podílejí i poničené zahrady a domy, částečně odplavená úroda zemědělců a další škody na infrastruktuře.

V souvislosti s povodněmi byla v televizi odvysílána reportáž, ve které se uvádí, že se v průběhu blízké budoucnosti pozmění klima v České republice. Můžeme tedy očekávat silnější deště, bouřky, krupobití, ale i tornáda. Až čas tedy ukáže, jak velkého rozsahu letošní povodně doopravdy byly.