Z kroniky Včelné díl IX, r. 2003 - Dopravní obslužnost

Kronika Včelné, díl IX., r. 2003

Dopravní obslužnost

V letošním roce hradí naše obec prostřednictvím krajského úřadu příspěvek ve výši 58.440,- Kč na úhradu ztráty autobusové dopravy (tzv. modré autobusy). Díky intenzivním jednáním vedeným již koncem roku 2002 na odboru dopravy Krajského úřadu a s podporou krajského zastupitelstva byl původní příspěvek obce na úhradu ztráty linky číslo 7 ve výši 938.320,- Kč pro rok 2003 snížen na 433.909,- Kč. Rozdíl 504.411,- Kč byl Dopravnímu podniku města České Budějovice uhrazen z prostředků kraje. Jinak na osobní vlaky Českých drah obec nepřiplácí. V nádraží ČD Včelná staví všechny spoje kromě rychlíkových České Budějovice - Horní Dvořiště - Linec.

V září měl asi radost málokdo, když se dozvěděl o zvýšení ceny jízdného autobusů Městské hromadné dopravy (MHD). Většinou šlo o navýšení přibližně dvě koruny za jednu jízdenku. Tak například 10minutová nepřestupní jízdenka stojí 8,- Kč, 20minutová přestupní 10,- Kč a 24hodinová 40,- Kč. Pokud se někdo rozhodne jet bez platné jízdenky, riskuje pokutu ve výši 400,- Kč při zaplacení na místě či do 15 dnů. Po uplynutí této doby by byla výše pokuty již 1.000,- Kč.

Koncem roku obec připravila pro své občany jízdní řády autobusů MHD číslo 7, linkových autobusů a vlaků. Tyto jízdní řády byly součástí prosincového Zpravodaje a byly připraveny pro vystřižení a přehnutí v půli do tvaru knihy. Tato služba obce je lidmi pozitivně hodnocená už jenom z toho důvodu, že nemusí běhat s papírky a tužkou v ruce na zastávky MHD, aby si opisovali nové jízdní řády.

A závěrem malé srovnání: S ČSAD se svezeme do Českých Budějovic za 6,- či 8,- Kč, s MHD za 10,- Kč, vlakem s "Kartou Z" za 11,- Kč, jinak za 16,- Kč.