Z kroniky Včelné díl IX, r. 2004 - VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Kronika Včelné, díl IX., r. 2004

VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Tyto volby se konaly v pátek a sobotu 11. - 12. června 2004. Tak jako vždy byl volební místností náš kulturní dům. Pravdou je, že tyto volby mohli občané absolvovat poprvé v historii České republiky, protože se přímo týkají Evropské unie, kde jsme teprve krátce. Hlasovací lístky nám, voličům, byly doručeny do tří dnů před volbami. A jak tyto volby dopadly?

Počet zapsaných voličů k tomuto datu byl 1231 lidí. Těchto voleb se však zúčastnilo jen 34 % oprávněných voličů, to jest 418 obyvatel, přičemž počet platných hlasů byl 416. Alespoň jeden hlas ve Včelné získalo 18 volebních stran z celkového počtu 31. Zde jsou pro úplnost výsledky a umístění prvních devíti stran:

  1. Občanská demokratická strana       169 hlasů
  2. Komunistická strana Čech a Moravy     76 hlasů	
  3. SNK sdružení nezávislých a Evr. demokraté 55 hlasů
  4. Nezávislí                 40 hlasů	
  5. Česká strana sociálně demokratická     21 hlasů
  6. Křesťanská a demokratická unie - ČSL    20 hlasů	
  7. Strana zelených              13 hlasů	
  8. Unie liberálních demokratů         8 hlasů	
  9. Strana pro otevřenou společnost       3 hlasy

Takto se tedy volilo a podle výsledků je vidět, že si lidé užívají onu možnost volby, kdy mohou hlasovat demokraticky a dle svého vědomí a svědomí. Škoda jen, že volební účast byla tak nízká a mnozí k volbám ani nepřišli. Zřejmě za to může určitá nechuť k politice, ale též nedostatečné uvědomění si demokratických principů společnosti. Vždyť právo volby je přece krásná výsada každého z nás, výsada demokratické otevřené společnosti. Pravdou také je, že tyto volby pro české obyvatelstvo byly nové, teprve si na ně český občan musí zvyknout.