Z kroniky Včelné díl IX, r. 2004 - KULTURA, KONCERTY, VÝSTAVY

Kronika Včelné, díl IX., r. 2004

KULTURA, KONCERTY, VÝSTAVY

To, že Včelná žije kulturně, si už štěbetají i mnozí vrabci na kdejaké jihočeské střeše, a tak dovolte, abych zmínil alespoň pár vybraných akcí z roku letošního, tj. 2004. Plesovou sezónu (celkem těch plesů bylo, pokud dobře počítám, šest) zahájil 31. ledna 14. obecní ples. Ten pořádalo jako již tradičně zastupitelstvo Včelné ve spolupráci s místními podnikateli a živnostníky. Lidí bylo na tomto plese také již tradičně mnoho, k tanci zahrál PRIMA QUINTET pod taktovkou Petra Ferebauera a na programu bylo předtančení, dámská volenka a tombola. Jedním dechem shrnuto: klasická a příjemná zábava v přátelském duchu se známými tvářemi Včelné.

Tento rok však dle mého mínění byl hlavně rokem koncertů. V kulturním domě se jich uskutečnilo hned několik a všechny měly velmi slušnou návštěvnost, krásnou atmosféru a kladné hodnocení veřejnosti. Není se čemu divit, protože mezi nás zavítali opravdu známí umělci, kteří již ve světě hudebním něco znamenají. Hned v březnu ve Včelné zazněl koncert známé trampské kapely HOP TROP ve složení Kučera, Samson Lenk, Vondra plus k tomuto navrch folkový bonus v podobě sólových skladeb Jaroslava Samsona Lenka. Koncertem desetiletí byl nazván ten dubnový, kdy do Včelné zavítal Jaroslav Hutka, legendární to postava českého folku. Tento známý český písničkář, který ne zcela dobrovolně strávil několik roků minulého režimu v exilu, a jehož písňové balady dnes znova vyznívají aktuálně, předvedl na svém koncertě výběr ze starých českých a moravských balad, upravených podle Sušilovy sbírky, a dále pak průřez svou vlastní tvorbou, která čítá desítky známých písní.

Ve druhé polovině roku se konaly další dva koncerty. 15. září zazpíval umělec, který již tři desetiletí patří k našim nejvýraznějším autorům a interpretům, a jehož písně zná celý národ - Wabi Daněk. Jeho tvorba zvítězila nad módou a časem, a tak dnes i mladší generace zná songy jako Rosa na kolejích, Nevadí a mnoho dalších. V říjnu pro změnu koncertovala v našem kulturním domě známá to budějovická skupina Nezmaři, která vznikla roku 1978 a za celou dobu svého trvání posbírala mnoho ocenění na české folkové scéně. Hostem této skupiny pak byl Miky Ryvola.

Protože máme ve Včelné šikovnou a činorodou kulturní komisi, můžou si naši občané jednou za čas dopřát některý z programů, které tato komise pro ně připravuje. Letos to například byl zájezd do Prahy na muzikál LES MISERABLES - Bídníci. Tento celosvětově uznávaný muzikál se dočkal i nového zpracování v České republice a zazpívaly v něm takové hvězdy, jako třeba Helena Vondráčková, Karel Černoch, Leona Machálková, Daniel Hůlka, a jiní. Zájezd na muzikál se uskutečnil v květnu stejně jako výstava obrazů akademického malíře a grafika Jiřího Mádla. Tato výstava proběhla v zasedací místnosti obecního úřadu Včelná a trvala plných osm dní. Vše bylo zahájeno vernisáží v pátek 7. května. Jiří Mádlo se narodil v roce 1934 v Lovosicích. V jeho tvorbě rozvíjí od počátku nastoupený široký tématický záběr od portrétní a figurální tvorby přes intimní žánry, zátiší a květiny až k širokému tématu krajiny.