Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl IX, r. 2005 - ÚKLID PÁSU LESA KOLEM VČELNÉ

Kronika Včelné, díl IX., r. 2005

ÚKLID PÁSU LESA KOLEM VČELNÉ

"No v tom lese to ale vypadá!", povzdechla si jednoho krásného dne místostarostka obce, paní Mandžuková, nad neutěšeným stavem pásu lesa kolem vesnice. A nezůstalo zdaleka jen u tohoto povzdechu, ale přistoupilo se rovnou k činu. A tak na den hromadného sběru odpadů všeho druhu, který připadal na datum 23. dubna 2005, byla vyhlášena akce "Ukliďme si Včelnou".

Sobotního půldne se zúčastnilo nakonec více lidí, než se původně očekávalo, a to celkem 16 - dvanáct dospělých a čtyři děti. Pás lesa se pak začal uklízet směrem od Lesní ulice až po Lesní kolonii. Věcí zde nepořádníci zanechali opravdu mnoho, a tak mezi kopami odpadu byly k vidění hlavně všelijaké igelity, plasty, sklo a plechy, jakož i v konečném součtu celá tuna betonu, tašek a cihel. Na odvoz nepořádku obec poskytla traktor s vlekem, kde si činil pořádek samotný starosta obce. Odpad byl pak plněn do obcí připravených pytlů a hromádky vynesených sutí přibývaly. Někteří dobrovolníci pojali tuto sobotní akci jako rodinný užitečný výlet, a tak mohli při prospěšné práci být zároveň spolu. Všechen odpad byl nakonec z vleku složen na místě hromadného sběru za obchodním domem naproti obecnímu úřadu.

Tato akce setkala se ze strany včelenských s velmi kladnou odezvou. Úklid lesa byl po zimě již potřebný a příjemné bylo, že celý nápad vzešel ze strany vedení obce, které zároveň aktivně vypomohlo při sobotním úklidu samotném. Několik obyvatel, kteří se přímo ať už z jakéhokoliv důvodu nezúčastnili, pak přislíbilo výpomoc v případě opakování akce. Vztah k přírodě a to, jak se k ní chováme, se dříve nebo později nakonec odrazí na životní úrovni nás všech. Proto je pozitivní, když takovéto akce jsou a kromě soudržnosti obyvatel tak především napomáhají k ochraně životního prostředí. A také - uklizený les je přece krásný les, nemyslíte?