Z kroniky Včelné díl IX, r. 2006 - ŽELEZNICE V OBCI

Kronika Včelné, díl IX., r. 2006

ŽELEZNICE V OBCI

Železnice je s naší obcí spjata již od svých počátků. I ve Včelné platí to, že slouží k přepravě materiálu i osob, je zde tedy provozována železniční doprava osobní i nákladní. V současné době je již trať plně elektrifikována, pryč jsou doby, kdy projíždějící vlaky byly hlučné a vyfukovaly ze svých komínů mnoho kouře. I když, na druhou stranu, je to určitá nostalgie, která se již nikdy nevrátí. Snad jen při nějakém výročí, jako připomenutí dřívějších časů.

Když jsem u těch výročí, tak za zmínku jistě stojí i to, že rok minulý, tedy rok 2005, znamenal pro železniční stanici Včelná krásné kulaté stoleté výročí jejího založení! Více se o železnici dá dočíst v pátém dílu obecní kroniky (autor: pan Jiřička) a také v osmém díle (autor: pan Vydra). Dříve, ještě za mých dětských let, byla včelenská železniční stanice osazena stálými pracovníky, před pár lety ale toto bylo zrušeno a dnes je celý provoz včelenské železniční zastávky řízen dálkově z Českých Budějovic. Dokonce ani jízdenky si ve Včelné na nádražíčku již nezakoupíte, musíte u průvodčího ve vlaku…

Uvidíme, kam se bude ubírat budoucnost železnice v obci. Slyšel jsem různé varianty, z více míst takovou, že by ve výhledu dalších let měla být železnice v obci zrušena zcela a trať zasypána. No, k tomu doufám nedojde, myslím, že by byla škoda o železnici přijít. Je sice méně využívána než doprava autobusová a automobilová, ale i tak s ní lidé celkem často cestují do přilehlých Českých Budějovic a za rekreací také přes obec Rybník na Lipno nad Vltavou. Tak se necháme překvapit, jaký bude mít ta naše včelenská trať další osud.