Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl IX, r. 2006 - JE RUDOLF HRUŠÍNSKÝ VČELŇÁK?

Kronika Včelné, díl IX., r. 2006

JE RUDOLF HRUŠÍNSKÝ VČELŇÁK?

Dostala se mi nedávno do ruky informace od předešlého kronikáře, pana Vydry, že by vynikající český herec, pan Rudolf Hrušínský, měl snad údajně být rodákem ze Včelné. Mně i panu Vydrovi to bylo divné, vždyť do této doby jsme o tom nikdy neslyšeli, ale když mi jako důkazní materiál pan Vydra přinesl výtisk z časopisu, kde se o tomto psalo, začalo mi to vrtat hlavou a zkusil jsem po rodišti této osobnosti českého herectví zapátrat na oficiálních internetových stránkách, jež se herectvím a hereckými osobnostmi zabývají.

V onom časopise opravdu stálo: "Narodil se 17. října 1920 ve Včelné." Ano, jak sem zjistil, datum narození by odpovídalo, ale chybou je ta Včelná. Nejde totiž o naši milovanou obec, nýbrž o Novou Včelnici, což je obec v okrese Jindřichův Hradec. Takže pan Hrušínský je sice rodákem jihočeským, nikoliv však rodákem ze Včelné. Pro úplnost jen dodávám, že tento herec zemřel 13. dubna 1994 a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.

Ano, ano, i v dnešní době se setkáváme s novinářskými kachnami a toto byla jedna z nich. A pak má člověk věřit něčemu, co se v novinách a časopisech píše!