Z kroniky Včelné díl IX, r. 2006 - VELKÁ SPOLEČNÁ VÝSTAVA ŠESTNÁCTI VÝTVARNÍKŮ

Kronika Včelné, díl IX., r. 2006

VELKÁ SPOLEČNÁ VÝSTAVA ŠESTNÁCTI VÝTVARNÍKŮ

Od 5. do 10. května 2006 se v prostorách Kulturního domu Včelná konala velká výstava obrazů výtvarníků. Tato výstava byla výjimečná tím, že jich společně vystavovalo hned 16: Josef Berka ze Svatého Jana nad Malší, Ivan Hubal z Rudolfova, Valentina Hubalová z Rudolfova, Alfred Kindler ze Včelné, František Kozák z Boršova nad Vltavou, Eva Malkovská z Chýnova, Jiří Masák ze Včelné, Mgr. Dagmar Mročková ze Svatého Jana nad Malší, Růžena Pešková ze Strakonic, Pavel Rožboud ze Včelné, Marina Salomatova z Dolního Třebonína, Andrea Skulilová z Brna, Olga Trappová z německého Dorfenu, Pavel Vodňanský z Českých Budějovic, Zdeněk Vojč z Českých Budějovic a Josef Zikmund z Nedabyle.

Slavnostní vernisáž k této výjimečné události pak proběhla v kulturním domě dne 5. května od 18 hodin. Na vernisáži se nás sešlo přibližně kolem 130 návštěvníků, což je velmi příjemný počet. Podávalo se občerstvení, chlebíčky, jednohubky, ale i víno, pivo, nealkoholické nápoje, a podobně. Hned v úvodu vystoupila doudlebská folklorní muzika Soumrak. Jednalo se o skupinu šesti lidí v krojích - dvou žen a čtyř mužů. Ti nás pak příjemnou hudbou a zpěvem provázeli po celý večer.

Úvodní proslov byl na panu Rožboudovi, který také jednotlivé výtvarníky krátce představil. Postupoval v abecedním pořadí a po tomto úvodu následoval přípitek výtvarníků i hostí. Zajímavou informací mimo jiné bylo i to, že tradice výstav v obci ve své podstatě zahájil hned po revoluci v roce 1989 svou výstavou v zasedací místnosti Obecního úřadu Včelná výtvarník Alfred Kindler ze Včelné.

Obrazy byly k vidění po celém prostoru kulturního domu - na hlavním sále, na balkoně, na stěnách, podiu i schodišti. Hlavními motivy obrazů pak byly portréty, krajiny, květiny, koláže, zátiší, města a ulice. Některé obrazy byly prodejné, hodnoty se pohybovaly řádově od stokoruny až po asi 25 tisíc korun českých. Většinou však obrazy zůstaly neprodejné. Během večera došlo také na společnou fotografii všech zúčastněných výtvarníků. Osobně jich bylo přítomno hned 15! Debatování hostí nad obrazy se protáhlo až do pozdějších večerních hodin.