Vytisknout tuto stránku

Z kroniky Včelné díl IX, r. 2007 - RETRO 1970 - 2007, JOSEF BRUCKMÜLLER

Kronika Včelné, díl IX., r. 2007

RETRO 1970 - 2007, JOSEF BRUCKMÜLLER

Ve dnech 4. - 9. května 2007 se v zasedací místnosti Obecního úřadu Včelná konala výstava kreseb a obrazů Josefa Bruckmüllera, který se narodil 17. září 1946 v Českých Budějovicích, kde dodnes žije a pracuje. Výstava s názvem Retro 1970 - 2007 byla zahájena vernisáží dne 4. května 2007 od 18 hodin.

Na vernisáži se nás sešlo přibližně 35 účastníků. Většinou byla zastoupena starší a střední generace. Přivítání si vzal na starosti pan starosta, Zdeněk Petr. Výstava byla opravdu dle svého názvu do stylu "retro", vystavována byla díla z autorovy tvorby let sedmdesátých až současných. Úvodní projev k výstavě přednesl pan doktor Procházka, který mimo jiné mluvil o člověku jako účastníkovi divadla. Dozvěděli jsme se též, že pan Procházka je znalec umění, krajský zastupitel a člen Rady města České Budějovice.

Dále nás pozdravil osobně i sám přítomný autor, pan Josef Bruckmüller. Mluvil mimo jiné o usilovném hledání, o hodinách meditací a nezapomněl poděkovat rodině a přítomným návštěvníkům. Jak pan Procházka, tak i pan Bruckmüller s sebou přivedli své manželky.

Také nás pozdravila paní místostarostka Mandžuková, poté následoval přípitek - návštěvníci si mohli vybrat vína či nealkoholický nápoj, a malé občerstvení.

Vystavovalo se kolem čtyřiceti děl, výstava byla částečně prodejní. Ke shlédnutí byly mimo jiné černobílé rytiny ze 70. let z počátku autorovy tvůrčí činnosti, kresby a obrazy barevné i černobílé, obrazy na oleji, na smaltu, akryl. Každé dílo pak mělo svůj název, jako je například Porušení bdění (akryl), Mimo tíhu (smalt), Křivolace k tvé hlavě (olej).

Zajímavě tento den vypadalo počasí. To je totiž již po mnoho týdnů suché a slunečné, v podstatě nám celý březen a duben nepršelo, ale tento pátek to vypadá, že by konečně mohlo zapršet! Že by nám tedy pan Bruckmüller přinesl štěstí v podobě osvěžujících kapek deště?!?

Později během vernisáže došlo i na živou hudební kulisu. Konkrétně byly ke slyšení tři kytary a jedno banjo, hrál i sám pan výtvarník, společně s ním ještě další dva pánové a jedna dáma. Hráli především české lidové písně, folk a country, a musím podotknout, že jim to šlo velmi dobře. Společně s nimi si pak mohli zazpívat i ostatní návštěvníci. Vernisáž se protáhla až do večerních hodin, kdy si všichni sdělovali své názory na obrazy, ale také jen tak povídali a klábosili na různá "lidská témata" tak, jak se mezi dobrými sousedy sluší a patří.

Celkově byla výstava velmi povedená a za celou dobu ji navštívilo mnoho spokojených návštěvníků. Já osobně jsem moc rád, že takovéto výstavy se v naší obci konají. Vždyť dobré kultury není nikdy dost.