Obecní zpravodaj 10/2008

OBSAH


Ze zasedání obecního zastupitelstva

Zastupitelé na svém zasedání ze dne 7.10.2008 vyslechli mimo jiné zprávy o plnění rozpočtu obce a daňových příjmech k 30. září. Dále schválili smlouvu o dílo s firmou VHS - Vodohospodářské stavby, s.r.o. České Budějovice, která bude provádět stavbu posílení kanalizačních sběračů a retenční nádrže v obci. Firma byla vybrána ve výběrovém řízení zejména pro nejnižší nabídku. Nabídka a tedy cena za dílo je stanovena na 38,5 mil. korun. Staveniště bylo obcí předáno v den podpisu smlouvy a nyní probíhají inženýrské činnosti k zahájení stavby. S vlastníky dotčených nemovitostí, kterých se bezprostředně tato stavba týká, bude jednáno individuálně, vzhledem k novému napojení nemovitostí na kanalizaci.

Tato stavba bude znamenat i jisté dopravní omezení směrem na České Budějovice, zvláště pak při překopu komunikace před železničním přejezdem tratě směr Boršov nad Vltavou. Věřím, že všichni naši občané pochopili důležitost této stavby a svou tolerancí k různým omezením, která nastanou, pomohou ke zdárnému dokončení díla.

Zdeněk PETR, starosta obce


Volby do krajského zastupitelstva

Volby do zastupitelstva kraje se uskuteční v pátek 17. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 18. října 2008 od 8 do 14 hodin.

Místem konání voleb pro všechny voliče z obce Včelná je sál Kulturního domu, tř.5.května 34.

Voličům byly doručeny do schránek hlasovací lístky včetně informačního lístku s bližšími údaji o realizaci volebního práva. Pokud volič lístky z nějakého důvodu nedostal, vydá mu volební komise v místě voleb náhradní sadu lístků.


Poškozování pozemků čtyřkolkami a motocykly

Na základě stížností vlastníků pozemků v obci upozorňujeme zvláště rodiče mladistvých a dětí, kteří jezdí na terénních čtyřkolkách a motocyklech, že je nepřípustné používat jako dráhy pro tuto zábavu soukromé louky a jiné pozemky. Rozježděný povrch mimo jiné velice ztěžuje sečení a údržbu pozemků!

Taktéž upozorňujeme, že do lesa je zákaz vjezdu všech vozidel a tyto stroje je třeba provozovat pouze na místech k tomu určených, s čímž by měli rodiče již při pořizování těchto vozidel počítat.Otevírací doba obecní knihovny

Nově byla upravena otevírací doba obecní knihovny na pondělí 15,30 - 17,00 hodin a středa 15,00-17,00 hodin.Zprávy z mateřské školy

Děti 2. třídy 9.10. navštívily planetárium v Českých Budějovicích. Poznávaly noční oblohu a různá souhvězdí.

16. a 23.10. přijedou do MŠ divadelní společnosti s poutavými pořady.

Poděkování patří:

manželům Reindlovým za zakoupení nové kytary pro MŠ. Dále děkujeme za výtvarný materiál a drobné hračky paní Kalátové, p. Matouškové, p. Tafa, p. Šeborové, p. Rožboudové, p. Masákové a panu Daňhelovi.Ze starých kronik

Jaké mzdy měli dělníci a dělnice v roce 1926? O tom se dočteme ve stejnojmenném článku ze včelenské kroniky. V tu dobu stál chléb 7 8 Kč, za korunu byly 4 rohlíky, litr mléka stál 2 Kč, litr piva 2,80 Kč, kilo cukru stálo 6 Kč a kilo masa 12-17 Kč. Můžeme si tedy udělat srovnání.

"Je duben a píše se rok 1926. Dle toho to budiž posuzováno. Co týče se stálých zaměstnání v továrnách, tam to ještě tak ujde; majíť muži ponejvíce tak 20 Kč denně i více, ženy tak od 60 do 80 týdně a v tabákové továrně mnohem více. V továrně Bratří Zátků v Březí mají muži ponejvíce 20 Kč denně a ženy 65 Kč týdně; mladé dělnice nebo nově přibrané 1 Kč za hodinu. V téhle továrně však když se nadělá zásoba, a to je dost často, tak se nechá pracovat jen několik starších a ty ostatní musí zase vydržovat, třeba několik neděl. Oni říkají, že je vyženou, kdy chtějí. Vždyť se jich tam nahrne na zavolání víc než jich potřebují. U Hartmuntů a jinde to dělají také.

Nejhůře jsou v tom dělnice, co chodí "ke dvoru". Ti jako v zemědělském zaměstnání dělají asi 11 hodin denně a mají denně 6 Kč. Tam už chodí jen ti nejubožejší a nebo ti, kteří tam obdělávají nějakou tu trávu, když to jinak koupit nelze. Na pasece v rožnovském lese, kde se pěstují lesní sazenice, platí ženám 1 Kč za hodinu, t.j. 8 Kč denně. Rožnovští při vysazování lesa platí denně 6 Kč, ale smí za to ženy na lístek v pátek do lesa na suché klestí.

Při stavbách mají zedníci a tesaři as 4 Kč 50 h na hodinu a pomocní dělníci ponejvíce 2 Kč na hodinu. Ženy pak 1 Kč 50 a tak různě s malými odchylkami. O žních, když si někdo někoho zjedná ku pomoci, platí obyčejně za den 10 Kč a většinou též svačinu.

Pan Kult v Poříčí platí prý také hanebně málo a pan Konrád tady za Včelnou také. Inu, lidí je dost. Když nechceš ty, bude jiný. Za jednoho deset, říkají."

Připravil Antonín Krajčír, kronikář obceUpozornění ke sběru elektrozařízení

Každé první pondělí v měsíci od 16 do 17 hodin probíhá za kulturním domem sběr použitých elektrozařízení. Upozorňujeme, že tato elektrozařízení lze vracet pouze kompletní - nedemontovaná!

V internetové verzi stránek nezveřejňujeme termíny hromadných sběrů odpadů.Kalendář kulturních akcí

ŘÍJEN

Pátek 24. října - Vernisáž společné výstavy obrazů, dřevořezeb a keramiky

Vernisáž bude zahájena v 18 hodin v Kulturním domě ve Včelné. Výstava bude dále otevřena od soboty 25. října do neděle 2. listopadu v pracovní dny od 12 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin.

Vystavovat budou:

Jitka Brodská, Ludmila Broncová, Ladislav Hodný, Alfréd Kindler, Jaroslava Linhartová, Eva Malkovská, Alois Mareš, Miroslav Martenek, Jiří Masák, Dagmar Mročková, Jiří Reindl, Magdaléna Reindlová, Pavel Rožboud, Jana Stejskalová, Pavel Vacek, Pavel Vandas a Vladislava Marie Zítová.

Doprovodný program v KD:

"Veselé malování" - V sobotu 25. října od 14 hodin malování dětí pod vedením výtvarníků.

"Čaj o páté" - V pátek 31. října od 17 hodin beseda s výtvarníky.

Na konání výstavy byl získán finanční příspěvek od Jihočeského kraje.

LISTOPAD

Sobota 1. listopadu - Jednodenní zájezd do termálních lázní Geinberg, Rakousko

Informace pro přihlášené: zájezd je nutné zaplatit co nejdříve.

Odjezd: 13.15 hodin od restaurace "U Kaštanu", příjezd do 24 hodin.

Cena zájezdu: 790 Kč

Upozornění: v ceně zájezdu není pojištění léčebných výloh!

Středa 12. listopadu - "Čaj o páté" s Pavlem Toufarem

Naším hostem bude známý český spisovatel, publicita, novinář a odborník na kosmonautiku Pavel Toufar, který své povídání nazval: "Toulky vesmírem i tajemnou českou krajinou, aneb nad čím přemýšlí, co hledá a objevuje spisovatel".

Po ukončení besedy bude možné zakoupit knihy p. Toufara a jiné z nakladatelství Start.

Zasedací místnost OÚ od 17 hodin.

Sobota 22. listopadu - Předvánoční setkání seniorů

Tradiční setkání seniorů s kulturním programem začíná v Kulturním domě ve Včelné od 14 hodin.

Neděle 23. listopadu - Kurz řemesel

Přijďte si s lektorkou Petrou Baštýřovou z Borovan vyrobit svůj vlastní adventní věnec, svícen a další vánoční dekorace.

Na kurz je nutné se přihlásit předem, účastnický poplatek je 70 Kč za osobu.

Zasedací místnost OÚ od 14 hodin.

Na konání kurzu byl získán finanční příspěvek od Jihočeského kraje.

Připravujeme:

Pondělí 1. prosince - Rozsvícení vánočního stromu

Sobota 6. prosince - Mikulášská nadílka s divadelním představením

Sobota 13. a neděle 14. prosince - Vánoční trhy "last minute"


INZERCE: Znovuotevřená prodejna drogerie Centrum

Znovuotevřená prodejna drogerie Centrum nabízí:

  • Zemina, hnojiva
  • Galanterie, domácí potřeby, drogerie, papírnictví, hračky
  • Punčochové zboží, pletací příze
  • Dárkové předměty
  • Krmení pro domácí mazlíčky, pro drůbež, králíky a kapry
  • Baterie, žárovky, prodlužovačky
  • Cigarety, časopisy, jízdenky, poštovní známky

Na svatodušní svátky nabízíme věnce, truhlíky, květináče, žardinky a jiné druhy výzdoby dle přání.

Služby: Balicí dárková, čistírna, Sazka, dobíjení mobilů

Těšíme se na Vaši návštěvu!


INZERCE: Praktický zubní lékař

MUDr. Petr Kulovaný, praktický zubní lékař, si dovoluje oznámit: Od 1.11.2008 otevírám novou stomatologickou ordinaci, Lidická 108 - Lékařský dům.

V případě zájmu prosím volejte tel. 773 982 271.


INZERCE: Žaluzie, rolety a shrnovací dveře

Nabízíme výrobu, montáž a servis:

žaluzie vertikální i horizontální, předokenní rolety, plastové shrnovací dveře, apod.

Kontakt: p. Pokorný, tel./fax 386 350 135, mobilní telefon 602 128 603

Dopravní stavby HP Bohemia s.r.o., Poříčská 282, Boršov nad Vltavou


INZERCE: Dárkové zboží a květiny

Navštivte naši prodejnu dárkového zboží a květin

V nabídce - umělé květiny, sušené vazby, vonné svíčky, keramika, dušičková vazba, pohlednice z našeho okolí, cyklomapy a jiné.

Otevřeno: PO, ST, ČT, PÁ 9,00 - 11,00, 14,00 - 17,00, ÚT 14,00 - 17,00

Kontakt:tel./fax 386357551

Najdete nás poblíž pošty, Poříčská 282, 373 82 Boršov nad Vltavou

D. S. B. CB s.r.o.


INZERCE: Horečka páteční noci 14.

Dovolujeme si Vás tímto pozvat na letos poslední taneční zábavu s názvem Horečka páteční noci 14., která proběhne v pátek 28. listopadu 2008 v kulturním domě Včelná, a to v čase od 19 do 2 hodin. Abychom Vám tuto taneční zábavu co nejvíce zatraktivnili, přinášíme pár změn, z nichž ta nejpodstatnější je nová kapela, na kterou máme velmi dobré reference.

Kapela s názvem BRAKE BAND je tříčlenná (2 pánové a 1 dáma - bicí souprava, klávesy, kytara - všichni zpěv) a zahraje hudbu z let šedesátých až současných, jejich repertoár je takřka neomezený a měl by přesně pasovat do formátu "7 hodin zábavy pro všechny generace". Navíc pro Vás připravujeme zajímavý doprovodný program, bohatou tombolu, soutěže o ceny, samozřejmostí jsou vstupy moderátora a nově též hudební bloky při přestávkách. Více se nechte překvapit přímo v den konání.

Vstupenky v hodnotě 100,- Kč budou k dostání v předprodeji v hostinci U Petrů ve Včelné (přesné datum přineseme v příštím, listopadovém Zpravodaji), na telefonu 606 273 121, nebo v den konání přímo v kulturním domě.

Oblečení zůstává jako vždy neformální. Zveme všechny, kteří si chtějí užít příjemnou a nenucenou zábavu a zároveň jsou zvědaví na již 14. ročník Horečky, tentokráte "v tak trochu novém kabátě".

Těší se na Vás Olina Faltýnková a Jirka Vávra.


INZERCE: Pozvánka na koncerty

Kulturní sekce aikido klubu Sei Shin České Budějovice organizuje dva podzimní koncerty:

Středa 5. listopadu - Miki Ryvola s doprovodem

Miki Ryvola je autor a zpěvák mnoha trampských písní, který koncertuje již velmi málo, a pokud ano, tak se skupinou Nezmaři. Tentokrát ho doprovodí členové této skupiny Jim Drengubák a Pavel Zajíc.

Vstupné 150 Kč, Kulturní dům ve Včelné od 19 hodin.

Středa 26. listopadu - Skupina Pacifik

Koncert české legendy country a trampské muziky skupiny Pacifik. Již od svého vzniku v roce 1971 se skupina orientuje na vlastní tvorbu, ze které mnohé písničky časem zlidověly.

Vstupné 150 Kč, Kulturní dům ve Včelné od 19 hodin.

Rezervace vstupenek na oba koncerty: tel. 602 451 669 (denně od 14 hodin, SMS celý den) nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Web: www.volny.cz/kulturni_sekce08/


Tištěná verze distribuována dne 15.10.2008
Elektronická verze vyvěšena dne 15.10.2008