Obecní zpravodaj 2/2009

OBSAH


Ze zasedání obecního zastupitelstva dne 10. února

Zastupitelé na svém zasedání projednali výsledek inventarizace majetku obce, včetně likvidace poškozených věcí. Dále projednali výsledek hospodaření mateřské školy za rok 2008, vyslechli zprávu o plnění rozpočtu obce a schválili odkup pozemku parc. č. 457/3 o výměře 47 m2, který slouží jako veřejné prostranství.

Zastupitelé byli informováni o postupu prací na posílení kanalizace a zabývali se možnou změnou projektu, která by měla zvýšit kapacitu kanalizace v délce cca 60 m v části tř.5.května nad tratí. Tato změna by v budoucnu umožnila převedení trasy hlavního kanalizačního sběrače ze soukromých zahrad (bez možnosti revize a čištění) na obecní komunikace a veřejná prostranství.

Od 1.1.2009 je možné na zdejším úřadě v rámci systému CzechPOINT zjistit ve výpisu karty řidiče i počty obdržených "trestných" bodů. Pro vyhotovení výpisu je potřeba přinést občanský a řidičský průkaz. Poplatek za tento výpis zastupitelé snížili z obvyklých 100 Kč na 30 Kč.

Zdeněk PETR, starosta obce


Odvoz pytlů s plasty

Upozorňujeme, že svozový vůz na plasty najíždí do obce velmi brzo ráno, kolem 6. hodiny, a proto pytle vystavujte před dům namísto posledního pátku v měsíci již ve čtvrtek večer. Jinak zůstávají po obci nesvezené pytle, k nimž se posléze nikdo nehlásí.


Poděkování ohleduplným řidičům

Děkujeme všem ohleduplným řidičům, kteří parkují svá vozidla na vyhrazených místech či na vlastním pozemku a neztěžují zimní údržbu místních komunikací a dopravní obslužnost.Zprávy z mateřské školy

15. ledna manželé Reindlovi zdarma zahráli dětem Malířskou pohádku.

Na 3. března připravujeme masopustní maškarní karneval.

Poděkování patří paní Kalátové a paní Šimánkové za výtvarný materiál.

ředitelka MŠ Miloslava MatějkováPoděkování za podporu obecního plesu

Děkuji touto cestou všem, kteří podpořili svými dary tombolu na obecním plese. Výtěžek plesu, který je 12.978 Kč, bude použit během roku na podporu různých kulturních programů a akcí pořádaných převážně pro děti ve Včelné.

Zdeněk PETR, starosta obceInformace z obecní knihovny

Rádi bychom vás informovali o nově zakoupených knihách obecní knihovny, kterých bylo za rok 2008 61 kusů. Celkem je k vypůjčení 5.728 knih. Většina přírůstků je beletrie pro dospělé, nakoupili jsme však také několik knih povinné četby a knihy pro děti. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější z nich:

Vladislav Vančura - Rozmarné léto

Kathleen Winsorová - Poutníci

Zdeněk Svěrák - Povídky

Tereza Boučková - Rok kohouta

Rudolf Desenský - Jak poznat psí duši

Michal Viewegh - Román pro muže

Josef Formánek - Mluviti pravdu

Halina Pawlovská - Zanzibar aneb první světový průvodce

Edgar Allan Poe - Havran a jiné básně

Christopher Ciccone - Život s Madonnou

Kate Mosse - Hrobka

Barbara Nesvadbová - Pohádkář

Zdeněk Šmíd - Cejch

Ilona Borská - Poutník pod hvězdami

George Orwell - 1984

Bohumil Hrabal - Taneční hodiny pro starší a pokročilé

J.R.R. Tolkien - Pán Prstenů 1,2,3

Miloslav Pospíšil - Ema Destinnová, česká pěvecká legenda

Giovanno Boccacio - Dekameron

Vladislav Vančura - Markéta Lazarová

Karel Čapek - R.U.R.

Věra Faltová - Kocour Vavřinec a jeho přátelé

Jan Vodňanský - Slůně stůně

Jean de La Fontaine - Nejkrásnější bajky

Rádi bychom tímto způsobem poděkovali paní Šáchové, která knihovně darovala velmi kvalitní literaturu.

Pokud máte i vy doma nějakou knihu, kterou již nepotřebujete a která by ještě mohla posloužit dalším čtenářům, budeme též velmi rádi, pokud nám ji darujete a pomůžete tak rozšířit náš knihovní fond. Děkujeme.

David PETR, knihovník obceZe starých kronik

Po aktuálních zprávách z obecní knihovny uvádíme článek z obecní kroniky z roku 1932, který popisuje, jak knihovna ve Včelné začínala:

"Když jsme byli s Poříčím jedna obec, měli jsme tam již slušnou knihovnu, ale potom jsme se rozdělili a museli začít znova, protože knihovnu rozdělit tak snadno nešlo. Nechali jí tedy v Poříčí celou a nás odplatili částkou 2709 Kč, které dle odhadu knihovny a rozvrhu na nás připadly.

S těmito penězi jsme založili knihovnu svou vlastní. Koupil se od Kroneisla ml. ještě pěkný šatník, tam se daly tři prkénka a byla skříň. Tato stála tři sta korun a něco truhlář za přihrádky.

Zvolila se knihovní komise a prvním knihovníkem zvolen Fr. Babka úředník a pokladníkem Václav Vavroch, dělník. Nakoupily se teda knihy, většinou zábavního obsahu, ale ne najednou.

Tak jsme měli tuhle na konci roku schůzi knihovní komise a z té jsem se dozvěděl, že máme 185 svazků knih. Nyní jich ovšem přibude, neboť máme nových 19 knih a dohromady s těma nově vázanýma jich bude 41 kusů. Čtenářů bylo 58, ale knížek bylo půjčeno 625. Průměrně si jich jeden čtenář vypůjčil asi 10 a zaplatil 2 Kč za legitimaci a nic za vypůjčení. Nyní má knihovna k dispozici ještě 2.31 Kč jmění, od obce dostane as 442 Kč počítaje na hlavu 50 h. Knihovník má 100 Kč odměny za rok z pokladny obce a půjčoval knihy as 39 krát, vždy v neděli dopoledne.

Toť tedy obraz naší knihovny obecní."

Připravil Antonín Krajčír, kronikář obceKalendář kulturních akcí

ÚNOR

Úterý 17. února - "Čaj o páté" s Františkem Šestákem

V tradičním čase přivítáme cyklistu a cestovatele Františka Šestáka z Blatné, který absolvoval cyklo putování přes deset evropských zemí po stopách poselství krále Jiřího z Poděbrad. Beseda bude spojena s promítáním snímků z cesty a autogramiádou a prodejem knihy Z Čech až na konec světa, která pojednává o této cestě.

Zasedací místnost OÚ od 17 hodin.

Neděle 22. února - O Růžence Šípkové - Pohádka pro děti

Milé děti, vydejte se do království, kde je všechno šípkové a kde vás bude čekat pohádkový příběh, jak ho ještě neznáte… Vhodné pro děti od 5 let.

Hraje DS J.K.Tyl České Budějovice, vstupné 40 Kč.

Kulturní dům od 14 hodin.

Sobota 28. února - Kurz výtvarných technik

Přijďte si s lektorkou Mgr. Janou Školauydovou vlastnoručně vyrobit hedvábný šátek v módních barvách, který obohatí váš šatník.

Zasedací místnost od 14 hodin.

Na kurz je nutné se předem přihlásit, účastnický poplatek je ve výši 50 Kč za osobu. Veškerý materiál je zajištěn.

Sobota 28. února - Ples Atletického klubu Včelná

Hraje taneční skupina ROSA, od 20 hodin, vstupné 100 Kč.

Rezervace na tel. 736 601 703 p. Mikšovský.

BŘEZEN

Sobota 14. března - Zájezd do Prahy na muzikál Carmen

Hudební divadlo Karlín, začátek představení v 19 hodin.

Cena: 790 Kč (doprava + vstupenka).

Odjezd: od restaurace "U Kaštanu" v 14.35 hodin nebo z Mariánského náměstí v Č. Budějovicích v 15 hodin.

Informace pro přihlášené: úhradu zájezdu proveďte do 20. února 2009.

Zájezd je již plně obsazen!

Neděle 15. března - Dětský karneval

Zábavné odpoledne pro děti s diskotékou, soutěžemi, bohatou tombolou a spoustou zábavy. Tradičně uvádí Josef "Pepa" Maxa.

Kulturní dům od 14 hodin.

Pátek 27. března - Maškarní ples pro dospělé v KD od 20 hodin

Pořádá Sportovní klub Včelná. K tanci a poslechu hraje hudební skupina GROCK. Bohatá tombola. Vstupenky v předprodeji v hospodě na hřišti a na místě v KD. Vstupné 100 Kč.

*** BŘEZEN – MĚSÍC KNIHY ***

Pro mnohé z nás zůstává dodnes březen synonymem Měsíce knihy. A protože tištěná kniha, i přes masivní rozvoj internetu a dalších médií, zůstává nenahraditelným společníkem mnoha lidí, připravili jsme pro čtenáře obecní knihovny a další zájemce několik akcí:

"Pojď se mnou do knihovny" -

v naší knihovně máme již více než 5.700 knih, odebíráme různé časopisy a rádi uvítáme další čtenáře. Pokud zaregistrovaný čtenář přivede v měsíci březnu do naší obecní knihovny svého kamaráda (nového čtenáře) obdrží knihu a nový čtenář malý dárek.

Středa 11. března - beseda se spisovatelem Ladislavem Beranem z Písku,

který je autorem 17 detektivních románů. Pan Ladislav Beran čerpá témata pro své knihy z reálného prostředí, neboť pracoval 36 let u policie v Písku, z toho 28 let jako kriminalista.

Zasedací místnost od 17 hodin.

Pátek 20. března - autorské čtení a beseda se spisovatelem Jiřím Hájíčkem z Českých Budějovic,

který je nositelem ceny Magnezia Litera 2006 za román Selské baroko. Je autorem šesti knih.

Zasedací místnost od 17 hodin.

Sobota 28. března - Knižní bazar,

jehož účelem je možnost nabídnout knihy k prodeji nebo si naopak nějakou zajímavou knihu zakoupit. Nepotřebné knihy můžete dle vlastního uvážení také věnovat zdarma.

Příjem knih do prodeje: od 9 do 12 hodin (prodávající musí přiložit seznam knih s cenami, které vám při eventuálním prodeji budou vyúčtovány ve 100 % výši)

Prodej knih: od 13 do 17 hodin.

Vyúčtování: od 17 hodin. Vše v zasedací místnosti obecního úřadu.

Připravujeme:
Sobota 4. dubna - Jednodenní zájezd do lázní Bad Füssing

(630 Kč včetně pojištění - v případě zájmu se přihlaste již nyní)

Neděle 5. dubna - Velikonoční kurz lidových řemesel - malování kraslic
Květen:
8. - 17. května - Výstava akademického malíře Miroslava Konráda a Petra SchelaINZERCE: Nabídka úklidu a hlídání dětí

Nabízím jednorázové a pravidelné úklidy vašich domů a bytů.

Umožňuji také hlídání dětí. Práci zajišťuji 6 dní v týdnu dle domluvy.

V regionu Včelná a okolí. Tel. 607 148 602.


INZERCE: Drogerie Centrum

Drogerie Centrum nabízí mimo jiné možnost objednávek pečiva do doby otevření prodejny potravin. Objednávky stačí oznámit den předem.


INZERCE: Ke zpětnému odběru elektrozařízení

Na druhé straně inzertní přílohy tištěného letáku naleznete placenou inzerci zpětného sběru elektrozařízení firmy Elektrowin.

Při této příležitosti připomínáme, že ve Včelné je možno vysloužilé elektrospotřebiče odevzdat každé první pondělí v měsíci od 16 do 17 hodin v zahradě zezadu Kulturního domu v ulici Dluohá.

Odebíraná elektrozařízení však musejí být kompletní, jinak spadají do kategorie směsného komunálního odpadu a za jejich likvidaci pak musí obec platit.


INZERCE: Ohlédnutí za Tříkrálovou sbírkou 2009

Děkujeme za přijetí při sbírce, štědrost dárců, ale i za občerstvení horkým čajem a popovídáním ve vašich domovech v mrazivých dnech sbírky. Všechna pozvání nebylo možno přijmout. Omlouváme se, že jsme koledovali bez malých koledníčků - zpěváčků, tak jako v jiných obcích. Nepodařilo se nám je ve vaší obci získat. Obracíme se na všechny, kteří by chtěli pomoci s Tříkrálovou sbírkou v následujícím roce - jednotlivci či společenské organizace. Kontaktujte nás na tel. číslech: 775 068 112, 776 207 494.

Bylo by hezké udržet tuto tradici v podmanivém a tajemném období Vánoc se zpěvem, tak jak jste se vyjadřovali. Potřeba by byla tak čtyř skupinek "Tří králů" s dospělými průvodci. Omlouváme se i těm, které jsme nenavštívili a nemohli jim tak poskytnout pocit tepla lidské sounáležitosti. Obsáhnout vaši velkou obec není jednoduché.

Ve farnosti bylo darováno 73.803 Kč, z toho na Včelné (asi v jedné třetině obce) 6.720 Kč. V celé ČR přinesla sbírka již téměř 65 milionů Kč a to ještě nejsou ukončeny a vyhodnoceny dary pomocí SMS a převody na účet. Ještě jednou děkujeme za dary jménem potřebných a do nového roku přejeme vše dobré.

Farní charita Boršov nad Vltavou


INZERCE: Broušení bruslí a vinotéka

Společnost Reidl CZ s r.o.

2.2.2009 otevřela

Maloobchodní prodejnu: brusný a řezný materiál, nářadí a nástroje, ochranné pracovní pomůcky, spojovací materiál, stavební a údržbová chemie, tesařské kování, zemní vruty

Vinotéku: stáčená vína, lahvová vína, dárková balení, doplňky

Dále provádíme BROUŠENÍ BRUSLÍ

PO - PÁ: 9 - 16 hodin

Mimo pracovní dobu osobní domluva na tel: 777 723 829

Cena: 1 pár …. 40,- CZK, od 2 párů …. 30 CZK/pár

Reidl CZ spol. s r.o., Plavnická 120 /modrá dvoupatrová budova/, 373 81 Kamenný Újezd,

Zákaznická infolinka: 800 29 29 30


Tištěná verze distribuována dne 16.2.2009
Elektronická verze vyvěšena dne 16.2.2009