Vytisknout tuto stránku

Obecní zpravodaj 3/2010

OBSAH


Ze zasedání obecního zastupitelstva dne 8. března

Daňové příjmy

Při kontrole hospodaření bylo konstatováno, že příjmy od počátku roku činí 2.462 tis. Kč, což je o 399 tis. Kč méně než loni touto dobou.

Financování stavby Posílení kanalizace

Obec v měsíci únoru obdržela druhou část dotace ve výši 11,46 mil. Kč na loni realizovanou stavbu Posílení kanalizace. To umožnilo splatit bankovní úvěry na stavbu. Na třetí a poslední část přislíbené dotace ve výši 2,18 mil. Kč obec stále čeká.

V současné době obec projekčně připravuje další úsek kanalizace, a to v části obce Čtyři chalupy. Zastupitelé jako zpracovatele projektu vybrali firmu Ekoeko, s.r.o. České Budějovice.

Rozpočet na rok 2010

Zastupitelstvo schválilo rozpočet na rok 2010 s příjmy 24.952.800 Kč (běžné příjmy bez mimořádných dotací na kanalizaci 11.310.955 Kč) a s výdaji ve výši 11.388.800 Kč.

Kompostování zahradní zeleně

Zastupitelstvo schválilo obecně závaznou vyhlášku č. 1/2010 o systému komunitního kompostování. Tato vyhláška obci umožňuje vlastní kompostování zelených zbytků z údržby veřejné zeleně i ze soukromých zahrad. Kompost může být využit k údržbě a obnově veřejné zeleně.

Obci se tak sníží náklady na likvidaci zelených odpadů, které doposud zajišťovala prostřednictvím firmy A.S.A.

Hospodaření v obecních lesích

Zastupitelstvo schválilo zprávu o výsledku hospodaření za rok 2009 na 45 hektarech obecních lesů předloženou nájemcem lesů Lesní správou a pilou Kamenný Újezd. Kladný výsledek hospodaření činí 6.800 Kč.

Zhodnocení bezpečnostní situace na katastru obce

Ze zprávy Obvodního oddělení policie Boršov nad Vltavou za rok 2009 vyplývá, že oproti roku minulému došlo k celkovému poklesu trestných činů o 20 % na 244 případů, přičemž roste i objasněnost, která činí 41 %. Nárůst z 12 na 22 nastal pouze u vloupání do chat, objasněno zde bylo 9 případů.

Počet majetkových přestupků se nezvýšil, přestupky proti občanskému soužití zaznamenaly nárůst z 54 na 71 případů.

Zdeněk PETR, starosta obce


Platby místních poplatků

Připomínáme, že splatnost místních poplatků za odpady a za psy je do 31. března. Pouze vlastníci rekreačních objektů mohou platit za odpady do 30. června. Výše poplatků se oproti loňskému roku nezměnila.

Základní výše poplatku za odpady činí 500 Kč za osobu, základní poplatek ze psa činí 150 Kč.

Platba možná bezhotovostně na účet obce u KB č. 43 - 3945120267 / 0100, nebo v hotovosti v kanceláři obecního úřadu, přednostně v úřední dny: pondělí a středa 7-12 a 13-17 hodin.


Zprávy z mateřské školy

  • Děti zhlédly dvě divadelní představení.
  • 10. března navštívili MŠ chovatelé ze ZOO Dvorce u Borovan se dvěma sedmiměsíčními tygříky. Děti se dozvěděly mnoho zajímavého o životě těchto šelem.

Poděkování za sponzorské dary patří:

paní Stejskalové a paní Jovanovič za papíry pro výtvarnou výchovu a panu Šťástkovi za nahrávky CD a DVD.

ředitelka MŠ Miloslava Matějková


Sběr baterií a jiných odpadů

Ve vestibulu obecního úřadu je nově umístěna nádoba na vysloužilé malé baterie z domácností - monočlánky, ploché a knoflíkové baterie, aj.

Mobilní sběr nebezpečného, velkoobjemového a kovového odpadu, včetně autobaterií proběhne v polovině měsíce května.


Z obecních kronik

O počátcích automobilové dopravy a první autonehodě ve Včelné se dočteme v následujícím ohlédnutí z roku 1975.

Bylo to v srpnu 1923, kdy se od domu čp. 55 /Studenovských/ vydala veselá, mladá společnost tří žen /Kulíčková - dcera redaktora Jihočeských listů, a dvě Marie Vrzalové, na vyjížďku autem směrem Kamenný Újezd. Tehdy takové svezení autem /LAURIN - KLEMENT/ byla malá atrakce, asi taková, když na Včelnou přijel biograf pana Kludského. Zmíněné auto mělo skládací plátěnou střechu. Když se rozjíždělo, vyskočil si na tuto střechu tehdy patnáctiletý Bedřich Houska starší /č. 211/ a taky se vezl.

Šlo to celkem dobře až na Hranička, kdy po zdolání stoupání se najednou objevil uprostřed této prašné silnice selský povoz. Řidič se trochu poděsil, zajel doprava a vjel do příkopu, který tehdy nebyl zdaleka tak hluboký jako dnes. Podařilo se mu z příkopu vyjet, ale zase do něj vjel, a ve snaze opět vyjet, ztratil pneumatiku. Auto se převrátilo. Všichni cestující z auta vypadli, utrpěli lehká zranění a otřesy mozku, jen Marie Vrzalová z čp. 63 zůstala pod autem s těžkým zraněním obličeje, hlavně oka. Hodiny trvalo, než byla odvezena sanitkou taženou koňmi do nemocnice v Českých Budějovicích, kde jí bylo oko sice zachováno, ale neviděla na něj. Tolik o první automobilové nehodě na Včelné.

Připravil Antonín Krajčír, kronikář obce


Kalendář kulturních akcí

BŘEZEN

Pátek 19. března - Maškarní ples Sportovního klubu Včelná

Od 20 hodin v Kulturním domě. Vyprodáno.

Sobota 27. března - Jednodenní zájezd do lázní Bad Füssing v Německu

Lázně s termálními bazény nabízejí odpočinek a regeneraci v příjemném prostředí s mnoha možnostmi koupání.

Odjezd 6.40 hodin od restaurace "U Kaštanu".

Neděle 28. března - Dětský maškarní karneval

Zábavné odpoledne pro děti s diskotékou, soutěžemi, bohatou tombolou a spoustou zábavy. Kulturní dům od 14 hodin.

Středa 31. března - Čaj o páté

Zveme vás na besedu s jihočeskými spisovateli Janem Bauerem a Hynkem Klimkem. Spisovatel Jan Bauer se věnuje především detektivkám a literatuře faktu, přičemž uplatňuje své rozsáhlé znalosti českých dějin. Začátkem ledna letošního roku pan Jan Bauer pokřtil v Praze v Paláci knih Luxor svoji stou knihu s názvem "Ženy z rodu Habsburků". Hynek Klimek, známý českobudějovický novinář a spisovatel, píše pohádky a knihy o zajímavých místech jižních Čech a Šumavy.

Přijďte si poslechnout zajímavé povídání těchto dvou osobností české literatury. Součástí besedy bude losování o knihy obou autorů.

Zasedací místnost Obecního úřadu od 17. hodin.

DUBEN

Sobota 17. dubna - Kurz řemesel - výrobky ze slámy

Zkušená lektorka Květa Beranová nás naučí základnímu postupu při výrobě ozdob ze slámy a společně vyrobíme vosí hnízdo, copánek, podkovičku atd.

Kurzovné na osobu činí 50 Kč. S sebou si vezměte špičaté ostré nůžky.

Zasedací místnost obecního úřadu od 14 hodin.

Na kurz je nutné se předem přihlásit!

Připravujeme na květen:

7. května - divadelní představení: Marc Camoletti - Láska, sex a žárlivost

Na počátku byla láska, pak přišla nevěra a na konci stojí geniální plán na pomstu spáchanou ve jménu ušlechtilé žárlivosti… Komedii úspěšného francouzského dramatika zahraje ochotnický soubor J. K. Tyla z Českých Budějovic.

14. - 23. května - Výstava v prostorách obecního úřadu u příležitosti životního jubilea významného výtvarníka Františka Doubka z Písku.

Víkend věnovaný dětem:

29. května - výlet do ZOO v Praze spojený s projížďkou lodí po Vltavě od Rašínova nábřeží do Tróje.

30. května - dětské odpoledne plné her, soutěží a zábavy, které bude uvádět oblíbený Josef "Pepa" Maxa.


INZERCE: Zahradnické práce A+O

Zahradnické práce A+O nabízejí realizace, návrhy a údržbu zahrad a zeleně, prodej volně ložených zahradnických materiálů (mulčovací kůra, rašelina, substráty, zeminy, štěrky, kameny a okrasné dřeviny).

Bohatý výběr za bezkonkurenční ceny!

Těšíme se na Vaši návštěvu, otevřeno od 1.3.2010.

Sídlo: Boršov nad Vltavou (vedle Tibexu, u mostu přes E55).

Tel. 773 624 923, 723 839 436, web: www.zapra.wgz.cz.


INZERCE: Brigádník na údržbové práce

Hledám seriózního brigádníka k práci na drobnou údržbu domu a jeho okolí, včetně pomocných zahradnických prací. Jednalo by se o práci jeden den v týdnu s možností rozšíření úvazku dle potřeb zadavatele. Práce je vhodná pro muže v důchodovém věku.

Ing. Sergej Gricajenko, tel. 728 190 485


INZERCE: Horečka páteční noci

Taneční zábava pro všechny generace HOREČKA PÁTEČNÍ NOCI 17.

pátek 2. dubna 2010 v čase 19:00 - 2:00

v restauraci U KAŠTANU, třída 5. května, VČELNÁ

CO VÁS ČEKÁ:

  • hudbu šedesátých - současných let zahraje oblíbená kapela MAXA-BAND
  • zajímavý doprovodný program
  • soutěž o ceny, bohatá tombola, průvodce večerem

Vstupné: 125,- Kč č v předprodeji od 5. března 2010 ve Včelné (restaurace U Kaštanu, třída 5. května 461 - denně od 11:00 do 22:00). Vstupenky jsou k dostání v předprodeji, v den konání na místě, nebo na telefonech 606 273 121, 736 520 742.

Více informací včetně fotogalerie najdete na webu www.horecka.estranky.cz. Srdečně Vás zveme na 17. Horečku v restauraci U Kaštanu! (oblečení: neformální)


Tištěná verze distribuována dne 15.3.2010
Elektronická verze vyvěšena dne 15.3.2010