Obecní zpravodaj 04/2013

OBSAH


Ze zasedání obecního zastupitelstva dne 8. dubna

Zastupitelstvo schválilo pořízení změny územního plánu obce Včelná spočívající v umožnění výstavby na místě nepotřebné komunikace pod železniční tratí. Změnou územního plánu je záměr výstavby dvou domů, které by nabízely určité služby pro obyvatele.

Starosta informuje zastupitele o pozastavení projektu "Chodník na tř. 5. května pod tratí", z důvodu budoucího osazení závor. Projekt chodníku by měl navazovat na zabezpečovací zařízení a vybudovaný chodník na drážním pozemku.

Zastupitelé vzali na vědomí již 4. letošní rozpočtové opatření s navýšením příjmů o 42 tis. Kč a snížení výdajů o 22 tis. Kč.

Byl zadán projekt na vybudování cyklostezky ze Včelné směrem do Českých Budějovic. Jak bylo již dříve zmiňováno, jde o společný projekt města České Budějovice a obce Včelná.

Zdeněk PETR, starosta obce


Wi-fi hotspot v budově obecního úřadu

V budově obecního úřadu a knihovny bylo instalováno přípojné místo veřejného internetu. Bezplatnou volně přístupnou bezdrátovou síť s názvem "STARNET_Wifi_Free_OU_Vcelna" zřídila firma Starnet.Sportovní úspěch: Včelenská metaná byla u toho!

Zdeňka Komzáková z klubu SK Včelná a Andrea Melušová z MC Včelná se v polovině března jako členky národního týmu žen České republiky zúčastnily ME v lední metané ve slovinském Bledu.

Česká reprezentace odjížděla na ME s odhodláním navázat na velký loňský úspěch na MS, kde měla včelenská metaná rovněž zastoupení a to v družstvu žen (A. Melušová) i mužů (Z. Meluš). Loňské stříbro pro ženy (družstva) a bronz pro muže (družstva na cíl) byl neskutečným úspěchem v historii české metané. Včelná a její metanářské oddíly představují jedny z bašt tohoto sportu na jihu Čech a v ČR vůbec. Včelná se ostatně může pochlubit i nejlepší asfaltovou plochou, kde se metaná v ČR hraje.

Ale zpět k letošnímu ME ve Slovinsku. Družstvo žen na cíl dokázalo vystoupat až na stříbrný stupínek a ČR tak má historicky první medaili z této soutěže žen. To ale nebylo ještě poslední slovo. V soutěži družstev se český ženský tým probojoval až do semifinále, kde prohrál s úřadujícími mistryněmi světa Rakouskem, ale zápas o třetí místo s dalším favoritem soutěže s družstvem Německa, už svou šanci nepustil a dotáhl vystoupení družstva na ME ke druhé, a to bronzové medaili. Zdeňce Komzákové a Andree Melušové blahopřejeme!

Připravil: Z. Meluš, místopředseda Českého svazu metané


Sbírka ošacení v Boršově

Ve dvoře areálu fary se bude konat sbírka použitého ošacení v termínech

26. dubna 16-18 hodin

27. dubna 9-12 hodin

10. května 16-18 hodin

11. května 9-12 hodin.

Přijímány jsou tyto věci: Letní a zimní oblečení (dámské, pánské), lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony, látky (min. 1m2, žádné odřezky či zbytky), nepoškozené domácí potřeby, nádobí bílé i černé, skleničky, peří, peřové i vatové přikrývky, polštáře, deky, nepoškozená obuv.

Věci, které nelze převzít: Ledničky, televize, počítače a jinou elektroniku, matrace, koberce z ekologických důvodů, nábytek, jízdní kola a dětské kočárky, znečištěný a vlhký textil.

Dětské oblečení a obuv zabalit zvlášť. Věci prosíme zabalte do igelitových pytlů či krabic, aby se nepoškodily transportem.


Kalendář kulturních akcí

Květen

Neděle 12. května - Pojeďte s námi na výlet

Z důvodu malého zájmu se výlet do města Tábor ruší!

Sobota 18. května - Vražda za oponou - Hudební divadlo Karlín v Praze

Odjezd v 9.45 hodin ze Včelné od restaurace "U Kaštanu", představení začíná v 15 hodin. Cena: 790 Kč.

Středa 22. května - Jednodenní zájezd pro seniory

Tradiční výlet seniorů ze Včené do malebných míst Čech, tentokrát do Příbrami a okolí.

Odjezd v 7 hodin od restaurace "U Kaštanu".

Čtvrtek 23. května - Beseda se spisovatelkou Terezou Boučkovou

Zveme vás na besedu a autorské čtení známé české spisovatelky a scénáristky Terezy Boučkové, držitelky ceny Jiřího Ortena. Začátkem května jí vychází nová kniha Šíleně smutné povídky a její nejznámější knihy Indiánský běh a Rok kohouta si můžete vypůjčit v naší knihovně.

Více informací o autorce se dozvíte na jejích webových stránkách www.terezabouckova.cz.

Na závěr besedy proběhne losování o knihu autorky.

Kulturní dům od 18 hodin, vstupné dobrovolné!

Od 16 hodin proběhne v knihkupectví Kanzelsberger, Kanovnická ulice v Českých Budějovicích autogramiáda autorky, na kterou jste také srdečně zváni.

Sobota 25. května - Praha - parníkem do ZOO

Dopolední projížďka lodí po Vltavě od Rašínova nábřeží do Tróje, návštěva ZOO. Fakultativně možnost návštěvy Pražské botanické zahrady a tropického skleníku Fata Morgána.

Děti musí mít doprovod dospělé osoby.

Odjezd v 5.45 hodin od restaurace "U Kaštanu", návrat ve večerních hodinách.

Cena (doprava, lodní lístek, vstupenka do ZOO, průvodce): děti do15 let 300 Kč, dospělá osoba 650 Kč.

V případě zájmu je nutné přihlásit se do 30. dubna!

Červen

Neděle 2. června - Dětský den,

který se koná v areálu SK Včelná od 14 hodin.

Neděle 23. června - Výlet do Novohradských hor

Zveme vás na výlet do Novohradských hor za rozkvetlými náprstníky s fundovaným průvodcem Milanem Koželuhem. Trasa povede na Pohoří a Kamenec a je dlouhá asi 12 km. Vhodné i pro méně zdatné turisty.

Odjezd v 8 hod. od restaurace "U Kaštanu", návrat v odpoledních hodinách.

Cena zájezdu: 150 Kč na osobu

V případě zájmu se můžete hlásit již nyní!

Poděkování sponzorům dětského karnevalu

Touto cestou děkujeme všem sponzorům, kteří svými dary podpořili dětský karneval.

Jarmila Mandžuková, místostarostka


70 let včelařského spolku pro Boršov nad Vltavou a okolí

Historie organizovaného včelařství na Českobudějovicku začala založením včelařského spolku "Dzierzon se sídlem v Olešníku" v roce 1867. Spolek jméno dostal po význačném moravské včelaři. V roce 1869 bylo sídlo spolku přeneseno do Českých Budějovic a včelaři z našich obcí byli organizováni v tomto spolku. V té době bývaly pořádány putovní schůze včelařského spolku, roku 1889 v Poříčí, r. 1904 v Boršově, r. 1905 ve Vrábči, r. 1906 v Nových Homolích. Později po okupaci našich zemí Německem, pro zákaz většího shromažďování lidí, bylo nutné spolek rozdělit.

Na schůzce 25. května v roce 1943 s včelařským inspektorem pro okres České Budějovice št. kapitánem ve výslužbě panem Františkem Hauserem, se místní včelaři dohodli na vzniku včelařského spolku pro Boršov nad Vltavou a okolí. O včelařský spolek projevilo zájem 47 včelařů z obcí a osad: Boršov, Březí, Černý Dub, Homole, Nové Homole, Jamné, Koroseky, Kroclov, Poříčí, Včelné a Záhorčic. Později se hlásili ke spolku v Boršově také včelaři ze Slavče a Plané. V sobotu 29. května 1943 se uskutečnila první valná hromada nového včelařského spolku pro Boršov nad Vltavou a okolí. Ta za účasti 29 včelařů zvolila do vedení přátele Jakuba Herala, Josefa Mazáka, Vojtěcha Dudáka a Tomáše Holuba. V roce 1945 měl spolek už 100 členů, s 618 včelstvy. Tehdy včelaři chovávali jen menší počet včelstev, pro med a vosk pro svoji potřebu. V dalších letech postupně počty členů klesají. Přesto se, ale na činnosti spolku za ta léta podílelo několik stovek včelařů. Později byly včelařské spolky převedeny pod celostátní svaz včelařů, po federativním uspořádání republiky v roce 1968 vznikl Český svaz včelařů. V dnešní době je Český svaz včelařů občanským sdružením.

Činnost každého spolku ovlivňují především lidé. Mezi včelaři se říká, že když člověk porozumí včelám, bývá to většinou láska na celý život. A v našem spolku jsme vždy měli dostatek obětavých včelařů. Poslední, ze zakládajících včelařů spolku v Boršově, přítel Jan Mareš z Boršova zemřel v roce 2005. Já sám, když jsem se v Boršově v roce 1980 hlásil ke členství, tak to bylo ještě u přítele Tomáše Holuba z Poříčí, tehdy již skoro devadesátiletého. V letošním roce oslaví náš bývalý aktivní včelař Jan Zeman z Černého Dubu také 90 let. Náš nejstarší činný člen František Chromý z Vrábče slaví letos 86 let. Ve spolku je už 61 let. V roce 2012 zazimovalo 33 členů základní organizace Českého Svazu Včelařů 407 včelstev. Je nutno poděkovat OÚ Boršov nad Vltavou za finanční příspěvky na činnost i poskytnutí prostor pro schůzky spolku. V současnosti je předsedou ZO ČSV o.s. v Boršově nad Vltavou František Ambrož z Černého Dubu, K rybníku 51 a jednatelem Milan Babor ze Včelné, Borovského 388. Případné dotazy, které se týkají chovu včel a jejich produktů rádi zodpovíme na elektronické adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Včela produkuje med, propolis, vosk, mateří kašičku, pyl a včelí jed. Med se využívá ke konzumaci a s ostatními produkty i ve farmacii a kosmetice. Je složen hlavně z jednoduchých cukrů, glukózy a fruktózy, bílkovin, minerálů, vitamínů a pylu. Krystalizace medu je přirozený proces, lze ji označit jako zrání medu a je známkou kvality. Poničené nebo falešné medy nekrystalizují. Med květový nebo luční je světlejší a lépe stravitelný, vhodnější pro děti a nemocné, má více vitamínů, bílkovin a pylu. Má více glukózy, proto dříve krystalizuje.

Je lépe ještě u včelaře ho nechat řízeně krystalizovat. Prostým mícháním při počátku vzniku krystalů se dosáhne jemnější struktury v malých krystalech a vzniká pastovaný med. Ten si uchová vláčnost i po několik let, nestéká, maže se jako máslo. Med medovicový, lesní je tmavší, má více minerálních látek, méně vitamínů a bílkovin, je vhodný pro lidi s onemocněním dýchacích cest, ledvin. V medu včely rozštěpí sacharózu na jednoduché cukry. Při slazení cukrem to musí udělat tělo samo a tím je více zatěžováno. Při štěpení se v těle spotřebují vitamín B, vápník a hořčík. Ty je pak třeba tělu dodat. Med skladujeme v uzavřených nádobách, v temnu, ve spížní skříni. Patří k vysoce konzervovaným potravinám, proto nemusí být v ledničce, kde zbytečně ztuhne a zkrystalizovaný se nedá ani nabrat. Může se ohřívat pro ztekucení krátkodobě i na vyšší teploty. Včely dokáží odfiltrovat z nasbíraného nektaru škodlivé látky, pesticidy, těžké kovy a podobně. Odfiltrované škodlivé látky si ukládají do jedového aparátu. Je prokazatelně zjištěno v mnoha laboratořích, že i z ekologicky zatížené oblasti je med kvalitní.

Je osobní věcí každého spotřebitele, kde si med zakoupí. Jedna rada se, ale nabízí. Pro člověka je vhodnější jíst med z oblasti, ve které žije. Je mnohem menší pravděpodobnost výskytu alergie na med. V regálech obchodů jsou obvykle medy velmi dobře, lákavě baleny a nabízeny. Ty stále tekuté bývají zničené vyšší teplotu a stávají se pouze sladidlem. Tmavý med musí být také hustý, zahýbejte si s z tou sklenicí a tak poznáte, že je to jen nějaký tekutý sirup. Dochází i k míchání medu z EU s levnými medy z jiných zemí, hlavně asijské většinou obsahují zbytky léčiv, antibiotik. I my máme problémy s udržením dobrého zdravotního stavu včelstev. Léčebné metody jsou však velmi dobře propracovány Výzkumným ústavem včelařským v Dole u Libčic Nad Vltavou, se kterým Český svaz včelařů úzce spolupracuje. Léčí se látkami, které se vyskytují běžně v přírodě, třeba na parazita Varoa Destruktor se používá kyselina mravenčí. A aby nehrozila kontaminace medů zbytky antibiotik, je doporučována a v některých případech i zákonem nařízena, likvidace nemocných včelstev. Jindy léčit mimo snůšku. Med od zodpovědného včelaře je vždy kvalitní.

Chov včel není v právním řádu vysloveně upraven. Případné stížnosti řeší občanský zákoník. V roce 2014 bude platit nový občanský zákoník, který upravuje některé věci nově. Republikový výbor ČSV o.s. v Praze má právní oddělení, www.vcelarstvi.cz/pravni-predpisy.html. Je dobré si připomenout, že včely do přírody patří a nelze jim vymezovat jen určitý prostor, kde se smí vyskytovat. Traduje se výrok známého vynikajícího fyzika Alberta Einsteina, vyhynou-li včely, do čtyř let zahyne i člověk.

Milan Babor, Včelná


Odběr novinek

Nezapomeňte se přihlásit k odběru aktualit a upoutávek obecního úřadu na e-mail. Stačí napsat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a do předmětu či těla zprávy uvést "Odběr novinek".


INZERCE: Centrum preventivní medicíny

Centrum preventivní medicíny, Žižkova 1, České Budějovice,

www.vysetrenisrdce.cz či www.vysetrenirakoviny.cz,

MUDr. Blanka Kočišková, tel.721 821 635.

Otestujte si riziko vzniku rakoviny a srdečně-cévních nemocí!


INZERCE: Informativní rozbory vody

Provádíme rozbor vody dle 10 kritérií. Za 800 Kč obdržíte rozbor vzorku, protokol s výsledky a odborný posudek. Kontaktní sběrové místo: L. B. Schneidera 32, České Budějovice, telefon 387 712 364, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.zuusti.cz. Po-Čt: 6,30 - 15 hodin.

Zdravotní ústav Ústí nad Labem, pracoviště České Budějovice


INZERCE: Ekobrikety

Grafická inzerce zde


INZERCE: Šperkařství

Grafická inzerce zde


Tištěná verze distribuována dne 24.4.2013
Elektronická verze vyvěšena dne 24.4.2013