Z kroniky Včelné díl I - Chuť ku práci a první roztrpčení lidu

Kronika Včelné, díl I., r. 1920

Chuť ku práci a první roztrpčení lidu

Nově zvolené obecní zastupitelstvo se pustilo s láskou a chutí do práce, ale záhy poznalo, že bez hospodářské moci nelze našemu zbědovanému lidu pomoci. Lid volal a očekával pomoci a zástupci obce pomoci nemohly. Objednáváno uhlí, americká slanina a vše, co bylo v hospodářské tísni možno.

Reorganizovaná hospodářská rada prováděla kontrolu a lid zas prováděl kontrolu nad ní. Lid žádal spravedlnost čistou a úplnou a proto se mnohdy rozčiloval nad její čiností pro různé malichernosti neb nemožnosti.

Lid volal též po ošacení a tu se naskytla příležitost objednati americké pytle od mouky. Došlo jich do obou obcí 100 ks a obecní rada, jelikož to pro každou rodinu nebylo, přidělila tyto pytle na košile tam, kde měly více dětí. Tím spůsobem se stalo, že mnozí nejchudší nedostali ničeho a někteří ne zrovna nejchudší, dostaly.

V té době by nám byl vítán zázrak Krista Galilejského, aby udělal slovem ze 100 kusů aspoň 2000 kusů, jako kdysi s tím chlebem a rybami. Takto jsme ale v očích hlavně našich žen hodně se spravedlností poklesly a činovníkům obce se práce znechucovala.

Každý ze zástupců obce si musel hledět svého výdělku aby také byl živ, a teprve po práci mohl se věnovat prospěchu obce. Této práce ve prospěch obce bylo mnoho a vinou hospodářských poměrů nebylo možno lidem pomoci. Lid volal že je to jako dříve a nespokojenost se stupňovala znovu. Za takových okolností, nemohouce lid uspokojiti, docházelo znovu k odboji a k rozvratu. Kdo byl vinen? Bída a nouze. Nedostatek ve všem.

7. 5. 2021

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky, od 900m srážky smíšené nebo sněhové. Denní teploty 9 až 13°C. Noční teploty 5 až 1°C.