Z kroniky Včelné díl I - Kolkování peněz

Kronika Včelné, díl I., r. 1919

Kolkování peněz

Tu bylo shonu. Kde kdo mohl, vyměňoval si peníze za drobné. Každý, kdo něco kupoval, dal větší peníz, aby dostal drobné a drobné dvoukoruny a koruny nepodléhaly kolkování. Kdo jich měl mnoho, tak se tak trochu styděl že si tolik peněz za války nahrabal, a aby jich nemusel tolik ku kolkování předložiti a potom aby mu nebyli zadrženy přes určitou výši, sbíral drobné. Následkem tím zmizely všechny drobné a pak kdo neměl drobné přesně co věc stála, stěží koupil.

U nás zbíral peníze ku kolkovaní starosta a zas je po zákonné srážce přinesl okolkované. Kdo jich měl větší hromádku, odnesl si je tam sám. Tu bylo k zlosti, když musel mnohý tak šikovně nashromážděné peníze vytáhnouti na světlo, aby to každý viděl. Za nedlouho potom byly vydány koruny a pětikoruny Československé republiky. Větší peníze byly vydány později.

dnes, úterý 28. 5. 2024
středa 29. 5. slabý déšť 18/9 °C