Z kroniky Včelné díl I - Kulturní snahy

Kronika Včelné, díl I., r. 1920

Kulturní snahy

Ve všeobecném a překotném varu snah sociálních požadavků a všeobecného hmotného nedostatku hospodářsky slabého lidu, nedaří se kulturní práce tak, jak by měla.

Tyto sociální snahy a děj politických událostí, zabraňují klidnému kulturnímu vývoji. Bylo nařízeno, aby obec (resp. obce) zařídila do konce roku obecní knihovnu. Takováto knihovna s čítárnou nesmí býti umístěna v hostinci a to právem. Kde však jinou místnost vzíti? K takovým účelům kulturním by měl být vystavěn dům a placena jedna osoba. Potom drahota knih a časopisů. To jsou příčiny, proč nemůže hned být knihovna zavedena.

V ohledu školském také máme co doháněti. Ve válce i nyní se musí často škola na čas zavříti pro nedostatek uhlí a pro všeobecnou neúčast docházky mládeže do školy. Příčiny jsou ve všeobecné poválečné demoralisaci a z příčin sociálních. Za takových okolností je těžko učitelstvu vštěpovati kulturu naší mládeži a také samotná škola bez přispění rodičů úkol tento sotva zmůže.

Proto měly býti zřízeny v obcích místní osvětové svazy, aby kulturu mezi lidem pomocí přednášek a kursů pomáhaly šířit. Ani k této činnosti do konce roku dosuť nedošlo, pro všeobecnou nechuť k takovým pracím a ze všeobecné rozháranosti. Krok ku předu byl jedině učiněn v ohledu spojení poříčské školy s boršovskou na jednu pětitřídní, ku kterémuž kroku daly všeckny přiškolené obecní správy svůj souhlas. Komise vyslaná zemskou školní radou již v prosinci 1920 šetření provedla. Krok tento učiněn z nouze, neboť není možno za nynějších drahotních poměrů na stavbu jiné školy pomýšleti.

V ohledu kulturním učiněno málo, ale přece krok ku předu a to nám budiž zadostiučiněním v nynějším čase.

dnes, pondělí 27. 9. 2021
úterý 28. 9. slabý déšť 21/13 °C