Z kroniky Včelné díl I - Měsíční sled událostí v r. 1922

Kronika Včelné, díl I., r. 1922

Měsíční sled událostí v r. 1922

LEDEN

O počasí: Na počátku měsíce napadl sníh, ale ne tuze mnoho, takže ani sanice nebyla. Zima byla celý leden, ale ne třeskutá. Sníh padal málo až do konce.

Mrtví byli ve Včelné 4. Svatba žádná. Plesy byli 3 a jedno divadelní představení.

Větší událost žádná. Jedině počátkem naší samostatnosti se řítili události jedna za druhou, takže ani nezbyl čas ku záznamům měsíčním. Vždyť už i lístky ku rozdílení potravin od srpna minulého roku pominuly, takže je volný prodej.

Ceny masa jsou dosuť vysoké. 1 kg. hovězího 12 korun. Sádlo kleslo nyní též na 20 korun. Nezaměstnanost řádí v plné síle; ovšem je to v zimě. Z mouky též ceny klesly, ale ne všade stejně. Někde se prodává za 5 korun, někde níže, někde opět výše. Zde již nastupuje činitel „konkurence”.

ÚNOR

Počasí bylo na počátku studené; padal sníh. Potom byli mrazy jeden lepší než druhý až do polovice měsíce; načež se oteplilo a začalo tání. Poslední dny únorové byli pěkné a teplé.

Jinak se nic důležitého nestalo. Plesy byli ve Včelné dva a v Poříčí jeden. Zato mumraj na konci masopustu byl pořádný. Ve Včelné jezdily maškary dvoje, z každé hospody jedny. Koblih bylo také již více, takže po osmi letech mohl zase obvyklá maškara Cifrain sbírat koblihy do pytle.

BŘEZEN

Nic zvláštního.

První den března počal mnohoslibně; byl krásný jarní den. S malými změnami to trvalo až do 20 a ten den přišla bouře s deštěm od severozápadu. Hřmělo a blýskalo jako v létě a ráno dne 21 bylo bílo, byl sníh, který se sypal 4 dni; roztál trochu a padal znovu až do konce. Bylo z toho mnoho vody.

Venku práce stojí. Jinak nic zvláštního, až na jedno divadelní představení u Kalkušů.

A přec něco nového, nač by byl pisatel hnedle zapoměl. Pan Jakub Šandera otevřel nový hostinec ve svém domě ve Včelné. Povolení k tomu od pol. správy i od obce obdržel. Budou tedy ve Včelné hostince 3.

DUBEN

Počasí v dubnu bylo studené; pouze v polovici měsíce, zrovna na svátky bylo pěkně a teplo.

V Poříčí staví p. Dobiáš naproti Koňatum dva dřevěné domky a za Koňatů se staví továrna na spájení kovů p. Konráda z Č. Budějovic.

Ve Včelné vystavěli v pasece své domky p. Dušek a p. Vrzal. Jinak nic pozoruhodného.

KVĚTEN

V měsíci květnu bylo počasí nádherné, ale bez vody. Stromy byli samý květ. Dni horké až do konce.

Měsíc Máj byl samá krása,
samý květ a ptačí zpěv;
všeckno v záři slunce jásá,
všady proudí mladá krev.

Nové stavby se tento měsíc nezačaly žádné. Dělá se silnice již od března ze Včelné do Poříčí. V Zahradní osadě sundaná vazba z domku p. Ouhledy po schlédnutí komise, a její stavby zdiva neuznávající se spůsobilé.

ČERVEN

Počasí bylo z počátku suché, až kol polovice měsíce vydatněji pršelo; potom zase hezky.

Komunisté pořádali jedno divadlo a jeden výlet. Ten den 11 byl výlet v lese a koncert u Šandery. Včelná měla tedy dosti hudby.

Drahota nepolevuje. Maso vepřové stojí 24 K.č. 1 kg., hovězí 18, brambory 1 K.č. 1 kg., mouka 5 K.č. Látky a boty jsou o něco levnější.

Pan Dobiáš nechal zrestaurovati „starou poštu” proti Koňatum, takže tam stojí nyní domky 3.

Dne 25 se konala slavnost otevření sokolovny v Poříčí. Na cvičení sokolské při slavnosti konané se dostavilo hodně obecenstva. Den byl krásný, pouze k večeru přišel déšť, který však brzy pominul. Ten den se konala ve Včelné každoroční pouť a tak jsme se dočkaly toho dne třech hudeb. Jedna na slavnosti sokolské v Poříčí, druhá ve Včelné jako o pouti a výlet v rožnovském lese.

ČERVENEC

Tento měsíc byl až do polovice horký a suchý. Od polovice jakoby nesměle přicházely bouře s deštěm a ku konci se pak přihnala pořádná bouře, která vydala. Jinak to byl mrtvý měsíc, v kterém se nic nepřihodilo, co by stálo za zaznamenání; pouze obec obdržela od zemského Inspektorátu 74 tisíc z prodeje velkostatku, na kterýžto peníz již rok obec čekala a ihned si s tím obnosem zaplatila obecní domek a ostatní dluhy. Za zbytek se vykopá v tomto domku studna a domek se opraví, mimo jiných menších výdajů.

Ovšem že nezbytné muziky byli také v tomto měsíci dvě. V Poříčí se konala jedna schůze informační. V pasece staví domek Alžběta Bláhová; ovšem že jen malý.

SRPEN

Počasí bylo vlhké a teplé. Bylo mnoho hub. Nového nic.

Hudby byli ve Včelné dvě. Ceny jdou dolů.

ZÁŘÍ

Tento měsíc byl opět mokrý. Hudby byli opět ve Včelné dvě, divadla také dvě. O Poříčí se toho pisatel málo dozví, neboť jest ze Včelné; proto je o Poříčí psáno méně a to jen události větší.

V pasece v Zahradní osadě otevřel „hostinec” Václav Bláha. Hospody rostou. Nový domek vystavěl v pasece J. Kučera.

ŘÍJEN

Skoro každý den pršelo. Brambory dobývají lidé ze země samé bláto. Ani síti se nemůže.

Dne 15 konaly příslušníci církve Českobratrské u Kalkušů první pobožnost zde ve Včelné. v létě tyto pobožnosti vykonávaly ve Starém Pivovaře v Poříčí venku.

Muziky jako obyčejně: Jedna „u Svobodů” a divadlo u Kalkušů.

LISTOPAD

Tento měsíc byl jako je nejvíc listopadů: Chladno a vlhko. Muziky jako obyčejně; jedna u Kalkušů a druhá u Svobodů. Schůze jedna, proti daním.

PROSINEC

Měsíc byl z počátku chladný, také padal sníh, ale ku konci se oteplilo; takže vánoce byli pěkné. Ostatní jako jindy. Jedno divadlo o vánocích, jedny českobratrské bohoslužby nebo lépe kázání a o vánocích tři hudby. Jedna v Poříčí, jak říkáme velká a ve Včelné jen malá. Sylvestr byl ovšem také. Pozoruhodného nic.

dnes, úterý 23. 4. 2024
zataženo 7 °C 2 °C