Z kroniky Včelné díl I - Mobilisační ruch

Kronika Včelné, díl I., r. 1921

Mobilisační ruch

Při prohlášení částečné mobilisace z konce října r. 1921 počínali ti, kdož na to měly, opět hon na potraviny. Mouka a sůl byli první věci, po kterých se lidé nejvíce sháněly. Vážných následků to ovšem nemělo, neboť mobilisace zakrátko přestala a bylo po nebezpečí.

Zelí a brambory byli v tom roce citelně drahé, stáloť zelí sto kg. 100 korun i více a brambory 1.70 h. jeden kg. Maso vepřové stálo 22 kor. jeden kg. a hovězí 12 kor. Chléb z jednoho kg. mouky stál 5 kor. a bílý 6 kor. Jedno vejce stálo na zimu 1.40 h. a ostatní potřeby životní byli dle toho ceněny.

Kdo v této době málo vydělal, velmi těžce byl živ. Práce se v ten čas málo podnikala, neboť bylo vše příliš drahé a každý čekal až to bude levnější. A nyní si představte do těchto poměrů novou vřavu válečnou. Jak jsme byli rádi, že to trvalo tak krátce, že to ani znát nebylo.

dnes, neděle 22. 5. 2022
skoro jasno 20 °C 9 °C