Z kroniky Včelné díl I - Návrat Legionářů

Kronika Včelné, díl I., r. 1919

Návrat Legionářů

Žijeme životem velmi vzrušeným.

Pod prvními nárazy revoluce povolila drahota do mezí snesitelnějších. Vidouce však, že se lichvařům nic nestalo, počaly zase chudému lidu „utahovat řemen”. Lid se těšil na legionáře že zavedou pořádek. Náš lid čekal toužebně na spravedlnost a tuto spravedlnost měly zavést legionáři.

Konečně měl přijeti první vlak s legionáři z Itálie. Nádraží a všeckny hlídací domky u tratě vyzdobeny prápory a lid rozechvělý očekával toužebně vysvoboditele. A dočkal se.

Za přeplněného nádraží vjel první ozdobený vlak s legionáři do stanice. Opět dlouho burácející Na zdar a opět, všade a všade a opět vítání. Sotva jedna vlna nadšení pominula, již tu byla druhá a tak to trvalo dlouho až to zevšednělo. Lidé pomalu poznávaly, že ani legionáři lichvu a bídu zameziti nemohou a tak se pomalu počal lid roztrpčovati a stále čekal vysvobození ze svého hospodářského poddanství.

Ku vlakům chodily již jen skoro děti a lidé zištní, žadoníce potraviny a ponejvíce cigarety. Důstojné to nebylo ale to byl již počátek demoralisace.

24. 7. 2021

skorojasno

Bude jasno až skoro jasno, odpoledne přechodně až polojasno. Denní teploty 26 až 30°C. Noční teploty 18 až 14°C.