Z kroniky Včelné díl I - Obecní volby

Kronika Včelné, díl I., r. 1920

Obecní volby

Nezapomenutelný volební ruch.

Zákonem dostalo se volebního práva takřka všem lidem bez rozdílu pohlaví od 21 let. Lidé chudí se těšily že konečně ovládnou z větší části obec a že snesitelnější bude jejich život. Majetnější zase se bály, že bude vládnuto na jejich úkor.

Nemajetní měly v rukou dobrý agitační prostředek a to ten, že s nimi bylo za války všude zle nakládáno. Proto ta touha, zlomiti moc bohatých vrstev.

Čím více blížilo se ku dni 15 června 1919, tím více bylo schůzí v Poříčí i ve Včelné. Strana vládnoucí byla v nevýhodě, neboť se nespokojenost obracela a vybíjela proti ní.

Měly jsme v obecních volbách u nás tři strany. Katolicko-lidovou, dosuť vládnoucí, Národně sociální v Poříčí a Sociálně demokratickou. Dost práce to každé straně dalo, než sehnaly podpisy kandidátů. Každá strana měla svou kandidátní listinu.

Přípravy a volební seznamy byly dokončeny a tak po rozdání každému voliči po třech kandidátních listinách, aby si mohl vybrat kterou bude chtít, nadešel den voleb.

Volba provedena ve škole v Poříčí. Voleno bylo 18 členů obecního zastupitelstva. Strana Sociálně demokratická obdržala 10 mandátů, strana Národně sociální 4 mandáty a strana Katolicko-lidová jako nejslabší též 4 mandáty. Ze strany Katolicko-lidové byl podán protest proti Václavu Lacinovi, že není tak dlouho v Poříčí, jak zákon předpisuje. Protestu nedáno místa a tak počátkem srpna došlo k ustavující schůzi obecního zastupitelstva. Ze strany soc. dem. byl zvolen starosta Jan Marek, ze strany nár. soc. první radní a ze strany lidové druhý radní. Po zvolení komisí a to: finanční, hospodářské a stavební, bytové a chudinské, komise aprovisační i policejní byly předneseny programy stran. Po schůzi v týdnu byl přebírán obecní úřad, při čemž došlo k výstupu mezi aprovisačním referentem Václavem Lacinou ze strany jedné a Václavem Babkou a jeho synem pekařem ze strany druhé, ohledně mouky ze mlýna. Spor urovnán tím, že byl z mouky upečen chléb a rozdělen. Tím přešel obecní úřad do rukou Jana Marka. Strana soc. dem. jest v nevýhodě, neboť jsou v obecní samosprávě všickni nováčkové.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C