Z kroniky Včelné díl I - Odhalení komunistického praporu

Kronika Včelné, díl I., r. 1921

Odhalení komunistického praporu

Ach, to byly smutné doby pro třídu nemajetných lidí, pro sociální demokracii, tenhle rozkol, tohle rozdvojení. Napřed jsme byli všichni jednosvorně pro náš vlastní stát nadšeni a nyní velká část se zvedla proti němu, chtíce zde zavésti ruský vzor, diktaturu proletariátu. Zde ve Včelné byl té doby Martin Rösler, strojvůdce a zdejší člověk, který nejvíce k tomu působyl, aby se ze zdejší sociální demokracie utvořila strana komunistická. Podařilo se to lehce, neboť nikdo proti tomu nebyl a tak se vše přebralo jak to bylo, jenom razítko bylo třeba jiné. Všechno to bylo jako dříve; jenom smýšlení se změnilo. Někteří přišli na myšlenku, že by mohl být pořízen nový pěkný prapor komunistický, pěkně vyšitý, no, něco pořádného, s pěknou žerdí, jako mají v městě různé spolky. Našla se jedna soudružka v Budějovicích která jej vyšila a byl prapor; rudý pěkný, no, jedna radost. Ale prapor se musel jako každá taková nová věc odevzdat, vlastně ukázat veřejnosti a to víte, také jako jiní na to něco vybrat, neboť to stálo asi 500 Kč.

Uspořádána tedy dne 28 srpna r. 1921 slavnost, odhalení práporu. Na louce proti hostinci Jos. Kalkuše zbudována trybuna pro řečníka jímž byl tehdejší redaktor Jihočeského proletáře Grosman z Čes. Budějovic. Pozvány v okolí všechny tělocvičné komunistické jednoty které se v krojích dostavili, hudba zahrála Internacionálu a na konci Rudý prapor, řečník řečnil, potom se rozvinul prapor, na konec se prapor se skupinou účastníků fotografoval a bylo opět pomalu po slavnosti; jenom hudba zůstala. Byl tenkrát pěkný den a proto se také slavnost podařila. Prapor byl uschován u Josefa Kociny a odtuť byl vždy vyzvednut, šlo-li se na 1 Máj do Budějovic. Nyní byli u nás definitivně jen komunisté. Jejich byla organizace, jejich byl tisk a jejich bylo také veřejné mínění. Sociální demokrat, který tu ještě zbyl, se musel jen dívat, jak se utváří jiné poměry. Komunisté pevně věřili, že co nevidět musí přijít doba, kdy oni musí účině zasáhnout a ovládnout. Počítalo se v tom čase s mnohýmy možnostmy na venek i uvnitř a mnohé různé plány se činily. Ale to je při všem a všude.

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 18 °C 4 °C