Z kroniky Včelné díl I - Počasí v roce 1923

Kronika Včelné, díl I., r. 1923

Počasí v roce 1923

Zima byla v tomto roce mírná; sněhu málo a teplo. Jaro bylo více chladné a suché, což trvalo až do července. Prvních 14 dní červencových bylo horko a potom ňáké bouře. Sucho povětšině celé léto. První měsíc podzimu, září, byl teplý a suchý, až v říjnu pršelo i v listopadu. 23 listopadu napadlo dosti sněhu; jeden den bylo bez sněhu a napadl nový, který trval ještě v lednu. Bylo mnoho sněhu a velké návěje, protože o vánocích vítr všeckno zavál.

Následek tohoto počasí byl tento:

Ve studeném jaru špatně vše rostlo. Ozimy byli pěkné, ale jaře špatné. Seno také bylo, ale otava žádná. Brambory byli suché, ale malé. Houby žádné, až v říjnu a do polovice listopadu. Ovoce též málo a malé. Zelí, kdo jej nechal dále na poli bylo též dosti pěkné, protože potom bylo vlhko. Kdo se mnoho nezapozdil, zasil pěkně své ozimy. Pranostika říká, že když je mnoho hub, je také velká zima. Letos nebyli houby skoro žádné a zima až moc a hned od listopadu. Už té pranostice nevěřím. Tenhle rok tedy moc pěkný nebyl. Může se směle zváti rokem neúrodným. Jak není jarní vlažička, tak aby sedláček slzama pole i louky kropil.

Ku podivu, housenek pisatel mnoho neviděl. Bylo jim při jich vznikání asi zima. A s jara chce všeckno teplo; jen teplo a pisatel také.

dnes, sobota 20. 4. 2024
úterý 23. 4. zataženo 7/2 °C