Z kroniky Včelné díl I - Postavení pomníku po padlých vojínech

Kronika Včelné, díl I., r. 1920

Postavení pomníku po padlých vojínech

Ochotnický spolek „Včela” ve Včelné obral si za úkol postaviti po padlých vojínech ve světové válce pomník. Než ku postavení pomníku došlo sehráno k tomu účelu několik divadelních představení a zábav. Za výtěžek z těchto zábav pořízen pomník a dnem přede všemi svatými v r. 1920 postaven a vysvěcen. Pozemek k tomuto pomníku daroval Jos. Kalkuš, kteréžto místo nechala obec vyměřit a do svého držení zapsati.

Na pomníku jsou všeckny jména zemřelých vojínů se znakem Československým. Koutek onen bude oplotěn s přístupem ku pomníku a upomínka to bude trvalá a krásná na válku, jaké v dějinách ještě nebylo a která vyžádala nejvíce životů.

Při sázení stromů kol silnice, zasazeny též dvě lípy se strany pomníku, obcí, takže koruny těchto až vzrostou, budou šepotati mrtvým dávnou píseň zkázy zašlým věkům.

dnes, pondělí 16. 5. 2022
úterý 17. 5. slabý déšť 21/12 °C