Z kroniky Včelné díl I - Posvícení v roce 1921

Kronika Včelné, díl I., r. 1921

Posvícení v roce 1921

Dne 13 listopadu bylo u nás posvícení, tak zvané martinské. Vepřových zabíječek bylo u nás málo, jen tak pár koláčků, ale za to muziky byli.

V Poříčí je pět hostinců a každý hledí aby o posvícení se u něho hrálo a tančilo, ale tam se nemohou hudbou všickni poděliti, neboť je jich mnoho a lidí málo, za to ve Včelné jsou hostince dva a hudba hrála v obouch.

Pro drahotu lidé do hostinců mnoho nechodí a tu hledí šenkýři když je k tomu příležitost něco vydělat. Lidé zase aspoň o posvícení jdou do hospody a tak se hrálo až do rána. Jak obvykle i tentokrát byla hudba ráno voděna po vsi, neboť se vždy někdo najde kdo má více peněz a pitím rozjařený, myslí že dělá hrdinu. Morálně to však působí zhoubně na blízké i vzdálenější okolí, neboť je hudba daleko slyšet a úřadům oznamována.

dnes, pondělí 16. 5. 2022
úterý 17. 5. slabý déšť 21/12 °C